GençVeteriner | Veteriner Hekimlik ve Evcil Hayvan Portalı
Veteriner Hekim ve Evcil Hayvan Platformu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı eXcaLibuN

 • Administrator
 • Fanatik Üye
 • *
  • İleti: 4732
  • Teşekkür: 1600
  • Cinsiyet:Bay
 • Veteriner Hekimlerin Dünyası
 • Sınıf: Mezun
 • Üniversite: Yüzüncü Yıl


Yarasaların vazife aldıkları biricik harp geçen yüzyılın ikinci yarısındaki Amerika İç Savaşı değildir. İkinci Dünya Savaşı'nda da Birleşik Amerika hava kuvvetlerine binlerce yarasanın kaydedildiğinden haberiniz var mıydı? Hem bunların vazifeleri çok tehlikeliydi. Teşkil ettikleri yarasa intihar müfrezesi, endüstri merkezleriyle cepane depolarını ateşe vermek için, düşman bölgesine yangın bombaları taşımak vazifesini almıştı. Son derece gizli tutulan bu projeyi Başkan Roosevelt ile Washington'daki en yüksek rütbeli kumandanlar uygun bulmuşlardı.
Serbest kuyruklu yarasalar, bu iş için de ideal bulunmuştu. New Mexico'dakî Carlsbad Mağaraları'nda nüfusları sekiz milyon civarındaydı. Her yarasa, kendi ağırlığının üç misli bir bomba taşıyabilecek güçteydi. Göğsüne bağlanan 30 gramlık saatli bomba aslında hayvanın kendinden büyüktü. Bu bomba, patladığı zaman, sekiz dakika müddetle yanan 55 santimlik bir alev veriyordu.
Yapılan denemelerde, bombalı yarasalar tıpkı  yumurta gibi tahta kasalara konulmuşlardı. Bu kasalar, + 4 ilâ 5 derecede bulundurulduğu müddetçe yarasalar kış uykusu uyuyor ve yiyeceğe ihtiyaç duymuyorlardı.
Kasalar uçaklara yüklendiler ve paraşütle salıverildiler. Aradan geçen zaman içinde yarasalar ısınmış ve 300 metreden itibaren uçuşa geçmeye hazır hale gelmiş bulunuyorlardı. Kasalardan biri otomatik tertibatla açılınca, bin ilâ beş bin yarasa bombası 32 kilometre karelik bir saha üzerinde her yöne dağılıyordu.
Marifetli küçük yarasalar yere iner inmez herhangi bir binanın duvarındaki daracık yarığa süzüldüler, yüklerinin kayışlarını kemirerek üzerlerinden attılar ve yollarına devam ettiler. Fakat arkalarında bıraktıkları öldürücü yük, vakti gelince kendisinden beklenen vazifeyi yerine getirdi.
ön testlerin birinde bir köy tek evi kalmamacasına yandı, bir başka sefer de, her nasılsa kaçan bir çift yangın bombalı yarasa New Mexico' nun Carlsbad ek hava üssünü yaktı. Tam   bu   sırada   Donanma   yarasa
müfrezesini devraldı ve ona «X Işınları Projesi»  adını taktı.
1944'te atom bombası tamamlanma yolunda olduğu sırada, iki milyona mal olan «X Işınları Projesi»nden, Japonya'da tatbik mevkiine konulmasından önce veya hemen sonra vazgeçildi.
Ordu hesabına yarasa mağaralarını inceleyen Dr. Lytle Adams, Birleşik Amerika'nın yalnız güneyinde yüz milyon serbest kuyruklu yarasa olduğunu bildirmiştir.
Bu yarasalar akşamleyin toplu halde mağaralardan çıkmaya başlarken, karanlıkta önce boğuk bir uğultu duyulur, fakat bu ses çok geçmeden çağlayanların gümbürtüsünü hatıra getiren bir şamataya döner. Yarasalar mağaralardan akarken, döner bir siyah duman sütununu andıran bir kütle 30 metre yükseğe savrulur ve bundan sonra her yarasanın ayrı bir yöne gitmesiyle bir anda dağılır.
Linkback: http://www.gencveteriner.com/index.php?PHPSESSID=d39cb51a7c3dd7ee18ac9c53c33854c7&topic=2214.0
Beşeri hekimlik insan içinse Veteriner Hekimlik insanlık içindir.
Denilebilir ki insan hekimliği veteriner' in yanında okyanusa karşı iç deniz gibidir... 'İsmet İnönü - 1943'
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.
Kör bir kurşun kalem dahi, keskin bir hafızadan daha iyidir.

https://vetrehberi.com