GençVeteriner | Veteriner Hekimlik ve Evcil Hayvan Portalı
Veteriner Hekim ve Evcil Hayvan Platformu

Buna en çok çiftçiler sevinecek

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı eXcaLibuN

 • Administrator
 • Fanatik Üye
 • *
  • İleti: 4732
  • Teşekkür: 1600
  • Cinsiyet:Bay
 • Veteriner Hekimlerin Dünyası
 • Sınıf: Mezun
 • Üniversite: Yüzüncü Yıl
Merkez Bankası et fiyatlarının nasıl düşürüleceğini Şahin Sucukları'nın patronu Fazlıoğlu'na sordu: Köylüden vergi alınmasın. AB yerine Latin Amerika'dan et ithal edilip fiyat farkıyla köylüye fon oluşturulsunRamazan yaklaşırken tüketicinin tenceresinde kaynayacak et fiyatlarıyla ilgili tartışmalar merakla takip ediliyor. Son zamanlarda spekülasyonlara da sahne olan et piyasasıyla ilgili Merkez Bankası (MB) yetkilileri, bu yıl ikinci kez Şahin Sucukları Yönetim Kurulu Başkanı Salih Fazlıoğlu'nun görüşlerine başvurdu.

ARAP MODELİ

MB yetkililerine bir rapor sunan Fazlıoğlu'nun, ilk önerisi köylünün üzerindeki vergi yükünün kaldırılması. İşte Fazlıoğlu'nun ağzından 2 yıllık planın detayları... Dünyanın en büyük et ithalatçısı Arap Yarımadası, eti Latin Amerika'dan alıyor. Türkiye ise Avrupa'dan yüzde 20'si kemik, yağ yani fire içeren et alıyor. Bu et gümrük kapısına geldiğinde kilogram maliyeti 3.5 euroya ulaşıyor. Buna yüzde 20 fireyi de eklediğimizde maliyet 5.5 euroya çıkıyor. Oysa Araplar gibi Latin ülkelerinden firesiz et aldığımızda maliyet 2.70 euroya düşüyor. Arada kilogramda 2.80 euro fark var. Buna Avrupa'dan gelen ete devletin koyduğu vergi de eklendiğinde ciddi bir rakam ortaya çıkıyor. Devlet Latin Amerika'dan 2 yıl ithalat yaptığında, üzerine bu vergi payını da koyduğunda Türkiye'nin cebinde benim hesaplarıma göre 3 milyar euroluk bir para kalıyor.

KÖYLÜYE KALİTELİ DAMIZLIK

Fazlıoğlu, önerilerini şöyle sürdürdü: Hesaplarıma göre eldeki 3 milyar euroluk kaynağa hazineden de destek verilirse 5 milyar euroluk bir fon oluşturulur. Buradan 2 milyon civarında hayvan satın alınabilir. Bunlar bedelsiz olarak köylüye dağıtılır. İlk yavru köylünün olur. Şu anda Türkiye'de 14 milyon büyükbaş hayvan olduğu düşünülürse yüzde 15'lik büyüme yaşanır. 2 milyon aileye de kaynak ve gelir yaratılır.


Kaynak:Sabah
Linkback: http://www.gencveteriner.com/index.php?PHPSESSID=ea3b60578d1a24c5f8faa0ecf9b2c8a6&topic=5617.msg17442
Beşeri hekimlik insan içinse Veteriner Hekimlik insanlık içindir.
Denilebilir ki insan hekimliği veteriner' in yanında okyanusa karşı iç deniz gibidir... 'İsmet İnönü - 1943'
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.
Kör bir kurşun kalem dahi, keskin bir hafızadan daha iyidir.

https://vetrehberi.com