Hoşgeldin, Ziyaretçi!!
Bizi Takip Edin... Facebook twitter google youtube blogger rssKilloxacin %10 Enjeksiyonluk Çözelti

GençVeteriner | Veteriner Hekimlik ve Evcil Hayvan Portalı/Killoxacin %10 Enjeksiyonluk Çözelti => Veteriner Sistemik AntibakteriyelKilloxacin %10 Enjeksiyonluk Çözelti Sadece Hayvan Sağlığında Kullanılır BİLEŞİMİ KİLLOXACİN %10; hafif sarımsı renkte berrak enjeksiyonluk çözelti halinde olup her ml’sinde 100 mg Enrofloksasin içerir.

Gönderen Konu: Killoxacin %10 Enjeksiyonluk Çözelti  (Okunma sayısı 5636 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Malevolance

 • *
 • avatar
 • Üye ID: 4733
 • İleti: 81
 • Nerden: Aydin
 • Cinsiyet: Bay
 • Teşekkür: 7
Killoxacin %10 Enjeksiyonluk Çözelti
« : 31 Temmuz 2011, 00:34:46 »


Veteriner Sistemik AntibakteriyelKilloxacin %10 Enjeksiyonluk Çözelti

Sadece Hayvan Sağlığında Kullanılır

BİLEŞİMİ
KİLLOXACİN %10; hafif sarımsı renkte berrak enjeksiyonluk çözelti halinde olup her ml’sinde 100 mg Enrofloksasin içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLER
KİLLOXACİN %10; yüksek bakterisit etkiye sahip bir ürün olup, florokinolon türevi olan enrofloksasin içerir. Çok geniş bir endikasyon alanı bulunup, gram negatif, gram pozitif bakteriler ve mikoplazmaları etkiler. Enrofloksasin bakteri DNA’sının üremesinde önemli bir role sahip DNA- giraz enzimini (topoizomeraz II) inhibe ederek bakterinin ölümüne yol açar. İlacın parenteral yola verilmesini takiben uygulandığı yerden hızla emilip, ortalama 1 saat içerisinde en yüksek plazma seviyesine erişir. Akciğerlerde ilaç konsantrasyonu plazma değerinin 4 katına kadar çıkar. Bakterisit etkili plazma ve doku yoğunluğu 24 saat sürer. Enrofloksasin immun sistem üzerine baskı yapmadığı için tedavi sırasında hayvanın direncinde kırılma olmaz. Enrofloksasinin biyolojik yarı ömrü 2 ila 6 saat arasındadır. Enrofloksasin değişime uğramadan büyük oranda böbreklerden idrar yoluyla ve az bir kısmı da safra/gaita yoluyla atılır. İdrarda esas olarak değişmemiş halde, az miktarda da metabolitleri, siprofloksasin ve glukuronid halinde, safra da ise metabolize olmamış halde bulunur.
Başlıca duyarlı bakteriler; E.coli, Salmonella sp., Enterobacter sp., Serratia sp., Proteus sp., Klebsiella sp., Shigella sp., Yersinia sp., Moraxella sp., Acinobacter sp., Actinobacillus sp., Pasteurella sp., Leptospira sp., Campylobacter sp., Citrobacter sp., Haemophilus sp., Ehrlichia sp., Coxiella brunetti, metisiline ve gentamisine dirençli olanlar da dahil Staphylococcus sp., penisiline direçli olanlarda dahil N.gonorrhoeae, N. meningiditis, Corynebacterium sp., Chlamydia sp., V.cholerae, Mycoplasma sp.’dir.
Strep. suis, Strep. agalactia, Strep dysgalactia, Strep. zooepidemicus, R.equi, Mycobacterium sp. orta derecede duyarlılık gösterir.
Anaerobik kokların çoğu, Clostridium sp., Bacteroides sp., ve Ps. maltophila kinolonlara genellikle az duyarlı veya dirençlidir.

KULLANIM YERİ / ENDİKASYONLAR
Sığır ve koyunlarda gram negatif, gram pozitif bakterilerle mycoplasma’ların oluşturduğu hastalıkların tedavisinde kullanılır.
Salmonella enfeksiyonları : Koyun salmonella enteritisi ve abortusu, sığırlarda gastroenteritis
Pasteurella enfeksiyonları : Koyun ve sığır pasteurellosisi
Colibasillosis enfeksiyonları : Kuzu,oğlak ve buzağı septisemileri, ishali
Mycoplasma enfeksiyonları : Sığırların bulaşıcı pleuropneumoniası, koyun bulaşıcı Agalaksi enfeksiyonları

UYGULAMA ŞEKLİ VE DOZU
Veteriner hekim tarafından başka bir şekilde önerilmediği takdirde KİLLOXACİN % 10 Enj.Çöz.’nin tavsiye edilen farmakolojik dozu 2.5 mg/kg canlı ağırlık/gün olup pratik dozu günlük 40 kg canlı ağırlık için 1 ml’dir. Ürün kas içi (im), deri altı (sc) veya damar içi (iv) olarak uygulanır. Tedavi üç gün boyunca devam eder.

Pratik olarak uygulama dozları şöyledir:
HAYVAN TÜRÜ    CANLI AĞIRLIK    KILLOXACIN %10 (2,5 mg/kg)
Kuzu    20 kg    0,5 ml
Koyun    40 kg    1 ml
Buzağı    100 kg    2,5 ml
Dana-Düve    200 kg    5 ml
Sığır    400 kg    10 ml

ÖZEL KLİNİK BİLGİLER VE HEDEF TÜRLER İÇİN UYARILAR
Şiddetli ve kronik seyirli enfeksiyonlarda ve salmonellosis’de 5 mg/kg canlı ağırlık dozunda (1 ml/20 kg canlı ağırlık) 5 gün süreyle kullanımı tavsiye edilir. Ürün sığırlarda deri altı, kas içi ve damar içi verilebilir. Koyunlarda ise deri altı veya kas içi kullanılmalıdır. Bir enjeksiyon noktasına sığırlarda 10 ml, koyunlara 5 ml’den fazla ürün uygulanmamalı; uygulanması gerekiyorsa toplam doz ikiye bölünerek ayrı yerlere uygulanmalıdır.

İSTENMEYEN / YAN ETKİLER
Hızlı gelişme dönemindeki genç hayvanlarda eklem kıkırdağı bozukluklarına neden olabilir. Kinolonlar nadiren çırpınmalara neden olabilirler. Bu nedenle merkezi sinir sistemi ile ilgili rahatsızlığı olduğu bilinen veya şüphelenilen hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Siprofloksasin ve enrofloksasin gibi bazı kinolonlar nadir de olsa idrar yollarında kristallenmeye yol açabilir. Bu nedenle bu ilaçlar verilirken su kısıtlaması yapılmamalıdır.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ
Fenikoller, eritromisin, polimiksin, nitrofurantoin ve rifamisin; peristaltik hareketleri bloke edici ilaçlar ile ters yönlü etkileşim, teofilin, kumarin türevleri, metil ksantinler ve steroid yapıda olmayan ağrı kesicilerle etkileşim yapabildiğinden birlikte kullanılmamalıdır. Enrofloksasinin karaciğerde metabolize edildiği bilinen diğer ilaçlarla birlikte kullanılması, söz konusu ilaçların farmakokinetiğini etkileyebilir.

DOZ AŞIMI VE TEDAVİSİ
Terapötik endeksi geniş olup tedavi dozlarında zehirlenmelere rastlanmaz. Yüksek dozlarda ve hızlı bir şekilde verildiği zaman böbreklerde hasar oluşturabilir. Fazla miktarlarda ilaç alan hastaların bol su içmeleri ve idrar alkali oranlarının arttırılması gerekir.

GIDALARDA İLAÇ KALINTI UYARILARI
İlaç Kalıntı Arınma Süresi (i.k.a.s): Tedavi süresince ve son ilaç uygulamasından sonra eti için yetiştirilen sığırlar 14 gün geçmeden, koyunlar 10 gün geçmeden kesime gönderilmemelidir. Tedavi süresince ve son ilaç uygulamasından sonra 4 gün (8 sağım) süreyle elde edilen inek sütü tüketime sunulmamalıdır. İnsan tüketimi için süt elde edilen sağmal koyunlarda kullanılmaz.

KONTRENDİKASYONLARI
Atlarda ve damızlık olarak kullanılacak genç hayvanlarda kullanılmamalıdır. Karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hayvanlarda kullanılmamalıdır.
Gebelikte kullanım: İstenmeyen etkilerinden dolayı gebe hayvanlarda kullanılmamalıdır.


Ürünün %5'lik olanıda var
Linkback: http://www.gencveteriner.com/antibiyotikler/killoxacin-10-enjeksiyonluk-cozelti-t3369.0.html


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter
 


Killoxacin %10 Enjeksiyonluk Çözelti Konusuna Ait Benzer Konular

TYLOFARM; Enjeksiyonluk Çözelti
TYLOFARM; Enjeksiyonluk ÇözeltiFormülasyonu : 1 ml enjeksiyonluk çözelti içeriğinde 200 mg tilosin baza eşdeğer 220 mg tylosin t... Devamı...

Gösterim: 3948 - Yanıt: 0 - Başlatan:C!LG!N_17
Baranisin LA %20 Enjeksiyonluk Çözelti
Baranisin LA %20 Enjeksiyonluk ÇözeltiVeteriner sistemik antibakteriyelBaranisin LA %20 Enjeksiyonluk ÇözeltiSadece Hayvan Sağlı... Devamı...

Gösterim: 2678 - Yanıt: 0 - Başlatan:Malevolance
Linpectan Enjeksiyonluk Çözelti
Linpectan Enjeksiyonluk ÇözeltiVeteriner Sistemik AntibakteriyelLinpectan Enjeksiyonluk ÇözeltiSadece Hayvan Sağlığında Kullanıl... Devamı...

Gösterim: 4139 - Yanıt: 0 - Başlatan:Malevolance
Microbagent Enjeksiyonluk Çözelti
Microbagent Enjeksiyonluk ÇözeltiVeteriner Sistemik AntibakteriyelMicrobagent Enjeksiyonluk ÇözeltiSadece Hayvan Sağlığında Kull... Devamı...

Gösterim: 2286 - Yanıt: 0 - Başlatan:Malevolance
Vetiflor 300 Enjeksiyonluk Çözelti
Vetiflor 300 Enjeksiyonluk ÇözeltiVeteriner Sistemik AntibakteriyelVitafos Enjeksiyonluk ÇözeltiSadece Hayvan Sağlığında Kullanı... Devamı...

Gösterim: 2987 - Yanıt: 0 - Başlatan:Malevolance

Facebook Sayfamız

Profil

 
 
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

En Popüler Bölümler

Yeni Üyelerimiz

Forum İstatistikleri

 • stats Toplam Üye: 11058
 • stats Toplam İleti: 14291
 • stats Toplam Konu: 3935
 • stats Toplam Kategori: 6
 • stats Toplam Bölüm: 181
 • stats En Çok Çevrimiçi: 943