GençVeteriner | Veteriner Hekimlik ve Evcil Hayvan Portalı
Veteriner Hekim ve Evcil Hayvan Platformu

Geleceğin veteriner hekiminden sorular

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Vettalha

• Üye
  • *
    • Teşekkür: 0
  • Sınıf: 1. Sınıf
  • Üniversite: Uludağ
Merhaba arkadaşlar ve büyüklerim ben talha manisalıyım aklıma takılan sorular konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim sanırım biraz uzun yazıcam.Bu sene sınava girdim ve uludağ veterinerlik kazandım sıralamam 70 bindi ailem öğretmenlik, mühendislik, tıp gibi toplumun gözdesi meslekler istiyordu ve ailemde hayvan sevgisi diye bir kavram yok yani o kedileri, köpekleri, balıkları ne zorluklarla beslediği mi  tahmin edebiliyorsunuzdur ben gönlümün sesini dinlemekle birlikte mantıklı da bir karar verdiğimi düşünüyorum iş imkanları geniş ve azimle çok şey yapılabilecek bir meslek ayrıca ömrüm boyunca sevdiğim birseyi yapmanın artısı da olacak velasılı kelam benim aklıma takılan sorular var uludağ da okumuş okuyan olanlara özellikle . Sorduğum sorulara bakıp erken koşan atın boku seyrek düşer lafı  gelmesin hayatın insanı nereye süreceği belli olmaz ama en azından kendime hedefler koyuyorum :)
Sorularım :
1- Uludağ da hazırlık sınavını geçmem lazım 1 sene fazla okuyarak aileme yük olmak istemem ayrıca ingilizce altyapım var ve işten dönüşte akşamları gramer kitabından çalışıyorum bu sınavın zorluğu nedir geçebilirliği ne durumdadır?
2- Derslerin zorluğundan çokca bahsediliyor düzenli çalışma ile sosyal hayata zaman ayırabilir miyim ?
3-Not ortalamamı yüksek tutmak istiyorum bunda ailemin üniversitede kalmak için elinden geleni yap demesi ve erasmus istemem etkili sorduğum kişiler erasmus yapmak zor okulda kalmak daha zor diyorlar aranızda erasmus yapan varmı?
4-Okulda kalmak genel olarak nasıl ?
5- İş imkanı konusunda piliç fabrikalarinda sorumlu yönetilicik tavsiye eden tanıdıklarım var burada dil bilmenin artısı olurmu ve bu alanda veteriner hekim ne kadar yükselebiliyor? 
6- benim pet kliniği yada büyükbaş kliniği için hazirda sermayem yok bu sermayeyi oluşturmak yada ömür boyu çalışmak için maaş konuları nasıldır?
7-Çiftlik kurmak istenirse sermaye , arsa , devlet desteği , hazine arsası kiralama konularında bilgi verebilir misiniz?
Uzun oldu ama bildiginiz konularda bir şeyler söylerseniz çok sevinirim sonuçta hayatım bu mesleğe göre şekillenecek :)
Daha sormak ve konuşmak  istediğim  çok şey var  bu başlık altında yada özelde konuşanlar olursa çok iyi olur :)
Linkback: http://www.gencveteriner.com/index.php?PHPSESSID=037384a77788f24845b4d1ae5da7934d&topic=5634.0
« Son Düzenleme: 14 Ağustos 2015, 15:53:18 Gönderen: eXcaLibuN »

Çevrimdışı eXcaLibuN

• Administrator
  • Fanatik Üye
  • *
    • Teşekkür: 1600
  • Veteriner Hekimlerin Dünyası
  • Sınıf: Mezun
  • Üniversite: Yüzüncü Yıl
inş hakkında hayırlısı olur
sorulara gelince
1- sınav zorluğu hakkında bir bilgim yok ama sen zaten belli bir alt yapın varsa geçersin diye düşünüyorum
2- düzenli çalışırsan ama ilk günden itibaren sosyal hayatında sıkıntı oluşmaz.
3- erasmus yapmadım ama ortalaman yüksekse zaten kendiliğinden olur yalnız bu durumda sosyal hayatı biraz düşünmemen lazım dersler ağır ;)
4- üniversitede ve seçtiğin bölüme göre çok değişken sen okurken onu tartarsın birde illa okuduğun yerde kalacan diye birşey yok diğer üniversiteleri de araştırırsın
5- piliç de yoğun şekilde ihtiyaç var tabi ki yükselme tamamen sana bağlı
6- sorularında çok net şeyler öğrenmek istiyorsun ama bu ticarette mümkün değil senin çalıştığın yerin özelliğine göre ülke ekonomisine göre herşeye göre değişir
7- çiftlik konusunda da önce siz fakülteyi bitirin 5 yılda şu an ki sistemden eser kalmaz o zaman ki şartlara göre tekrar müzakere edilir.
« Son Düzenleme: 14 Ağustos 2015, 15:58:21 Gönderen: eXcaLibuN »
Beşeri hekimlik insan içinse Veteriner Hekimlik insanlık içindir.
Denilebilir ki insan hekimliği veteriner' in yanında okyanusa karşı iç deniz gibidir... 'İsmet İnönü - 1943'
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.
Kör bir kurşun kalem dahi, keskin bir hafızadan daha iyidir.

https://vetrehberi.com

Çevrimdışı Vettalha

• Üye
  • *
Abi sosyal hayatımız olamıcak kadar ağır mı dersler  :nif: Haklısın Türkiye de herşey değişken 5 yıl sonrasını planlamak zor ben petemi büyükbaşamı ağırlık versem gibisinden düşünüyorum o da üniversitede belli olur sanırım.

Çevrimdışı eXcaLibuN

• Administrator
  • Fanatik Üye
  • *
sosyal hayat oluyor tabi ki ama sen yüksek ortalama ve hedeflerin olduğunda bu hayat daha aza iniyor fedakarlık yapmadan başarı olmaz zaten ;)
Denilebilir ki insan hekimliği veteriner' in yanında okyanusa karşı iç deniz gibidir... 'İsmet İnönü - 1943'

Çevrimdışı Vettalha

• Üye
  • *
Peki bir sorum daha var internette baktığımda veteriner hekimlerin toplumsal saygı konusunda şikayetleri olduğunu görüyorum son dönemde toplumda bu konuda olumlu bir gelişme gözlemliyor musunuz ?

Çevrimdışı eXcaLibuN

• Administrator
  • Fanatik Üye
  • *
kesinlikle hayır aynı şekilde hatta daha da kaybederek devam ediyor ama bu bir süreç ilerleyen zamanlarda düzeleceğini umuyorum.

Çevrimdışı Vettalha

• Üye
  • *

Çevrimdışı eXcaLibuN

• Administrator
  • Fanatik Üye
  • *
maalesef ama bu duruma düşüren yine veteriner hekimlerdir. yani kendi düşen ağlamaz. bizim hocalarımız bazen anlatıyordu onların üniversiteye girdiği yılda veterinerlik tıptan daha yüksekti ama şimdi gelinen noktaya bakın hayırlısı diyecek birşey yok