GençVeteriner | Veteriner Hekimlik ve Evcil Hayvan Portalı
Veteriner Hekim ve Evcil Hayvan Platformu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tokvet35

  • Acemi Üye
  • *
    • İleti: 53
    • Teşekkür: 4
    • Cinsiyet:Bay
Akut İshal

Çok sıvı ve bazen de kanlı olan ishal türüdür. Ayni zamanda kusma da söz konusu olabilir. Beslemeyi kesip, köpeğinizi sıcak tutun. Az miktarda glikozlu su verin. Eğer köpeğiniz halsiz ve üzgün ise, derhal veteriner hekiminize götürün. Eğer neşesi yerindeyse, veteriner hekiminizi telefonla arayıp tavsiyelerine uyun.

 Ani Kulak Ağrısı


Köpeğiniz sürekli kulağını kaşır veya kafasını bir tarafa doğru eğer. Kulağını yere sürtebilir, kafasını sallayabilir ve hiç kimsenin kulağını ellemesini istemez. Eğer bu hareketler aniden başladıysa, büyük bir ihtimalle kulağına yabancı cisim girmiş demektir. Hiçbirsek yapmadan hemen veteriner hekiminizi arayın. Genelde kulak ile ilgili sorunların derhal tedavisi gerekmektedir. Gecikmeler daha ciddi sorunlara neden olabilir.

Araba Çarpması

Köpeğinizin sessiz, sakin, hareketsiz ve de mümkün olduğu kadar rahat olmasını sağlayın. Gerektiğinde kuvvet kullanarak bile sakin durmasını sağlamalısınız. Bu durumda hareket etmesi, sağlığı açısından, sorunlar yaratabilir. Temiz bir bez veya gazlı bez ile kanayan noktalara basınç uygulayın. Veteriner hekiminizi hemen aramalısınız.

Boğulma/Tıkanma

Köpeğiniz çılgınca, patileriyle sanki ağzından bir şeyler çıkartmaya çalışıyormuş gibi yaptığında, büyük bir ihtimalle boğazına bir şey takılmış olabilir. Ağzını açıp bu cismi çıkartmaya çalışın. Yalnız bunu denediğinizde ısırılmayı göz önüne alin. Ağzını açtığınızda ilk önce damağına bakin. Bazen de bir cismi çıkartabilmek için lokal anestezi gerekebilir. Yabancı cismi çıkarmış olsanız bile köpeğinizi veteriner hekiminize götürmekte fayda vardır. Köpeğinizin gözüne dikkatli bakıp görebildiğiniz yabancı maddeleri gözünden almaya çalışın. Bunu, gözüne basınçlı ilik su sıkarak yapabilirsiniz. Köpeğinizin gözünü kaşımasına veya yerlere sürtmesine izin vermeyin. Derhal köpeğinizi veterinerinize götürün. Eğer köpeğinizin gözünde çok zarar var ise, o zaman nemli bir gazlı bezle gözünü kapatarak veteriner hekiminize götürün.

 Kesilmiş Pati


Genelde yürüyüşlerde cam parçaları bu soruna neden olabiliyor. Çok fazla kanama var ise, temiz gazlı bezi sıkıca patisinin etrafına sarıp, bunun üzerine de temiz bir bez ile tekrar patisini sarin. Yapıştırıcı malzemeler veya bandajlar kullanmayın. Köpeğinizi derhal veteriner hekiminize götürün.

 Kusma


Esasında köpeklerin arada sırada kusması normaldir. Eğer köpeğiniz sik sik kusmaya baslarsa veya genelde iyi görünmeyip bir de kusması varsa, o zaman dikkatli olmanız gerekecektir. Köpeğinizi beslemeyin. Bu durumlarda, köpeğinizin ne kadar sıklıkta kustuğunu, kusma tarzını ve kusmuğun rengine dikkat edin. Veteriner hekiminizi arayıp durumu anlatın. Gerektiğinde, veterinerinize giderken yanınızda kusmuktan örnek götürün.

Nöbet/Kriz

Ani ve kontrolsüz spazmodik hareketlerle birlikte genelde çenenin titremesi ve tükürüğün bol salgılandığı durumlarda nöbet veya krizden şüphe edilmelidir. Köpeğiniz yana düşüp, adalelerinde, boyun ve bacaklarında şiddetli titremeler olasıdır. Derhal tasmasını çıkarıp köpeğinizin tehlikeli ortamda yatmamasına dikkat edin (merdivenlerden uzak, üzerine birselin düşmeyeceği, vb). Rahatça nefes alabildiğinden emin olun! Gerekirse kafasının ve boynunun pozisyonunu değiştirin, ama kesinlikle elinizi ağzına sokmayın,ama eğer ağzını açabiliyorsanız dişlerin arasına sert bir cisim yerleştirin..Bu dilini ısırıp koparmasını engeller.. Ortalığın sakin ve karartılmış olmasını sağlayın. Mümkün olduğunca ses çıkartabilecek şeyleri engellemeye çalısın - telefon, kapı zili, vb. Genelde, nöbet/krizler kısa sürer. Nöbet/krizden evvel, esnasında ve sonrasında ki detaylara dikkat edin. Veteriner hekiminizi derhal arayın.

 Planlanmamış Çiftleşme


Planlanmamış bir çiftleşmeye maruz kalan köpeğinizin hamile kalması önlenebilir. Çiftleşmeden sonra, 24 saat içerisinde veteriner hekiminiz köpeğinize bir iğne yaparak, köpeğinizin yavrularının olmamasını sağlayabilir.

Sokmalar

Köpeğiniz böcek tarafından sokulduğunda genelde aşırı acıyı takiben şişme ve sokulduğu yerdeki cildinin renginin değişmesi söz konusu olacaktır. Eğer köpeğiniz boğazından sokulduysa, nefes alması da zorlaşacaktır. Köpeğinizi serin tutup, hareket etmesini engelleyin. Eğer sisin bir saat içinde inmezse veya köpeğiniz suratından ve boynundan sokulduysa, derhal veteriner hekiminize götürün. Dilini düz tutmasına ve nefes alabilmesini kolaylaştırmak için burun ve ağız bölgesinin engellenmemesine dikkat edin. Eğer köpeğiniz bir yılan tarafından bacağından sokulduysa, bacağını basınç sağlamak için sıkıca sarin. Yılanın türüne, mümkünse, dikkat edip derhal köpeğinizi veteriner hekiminize götürün.Sokmalarda ısırılan bölgeye veterinere gidene kadar soğuk kompres yapılabilir.Masaj yapılmaması gereklidir.Zehir dağılabilir.

Şişkinlik

Eğer köpeğinizin karni sismiş görünüp, gaz birikintisi var ise derhal, hiç vakit kaybetmeden veteriner hekiminize gidin.

 Zehirlenme (Bilinen)


Köpeğinizin zehir olduğundan emin olduğunuz bir maddeyi yuttuğunu gördüğünüz anda onu kusturmalısınız. Bir bardak suyun içine bir çay kasığı tuzu atıp, iyice karıştırdıktan sonra bunu köpeğinize içirmelisiniz. Bunu bir defadan fazla denemeyin. Köpeğiniz ciddi bir şekilde karsı çıkıyorsa, bundan vazgeçip, zehirden yanınıza bir örnek alarak derhal veteriner hekiminize gidiniz.Ağzı ısırmalardan dolayı kapanırsa boğulabilir.Varsa ağızlık takılabilir ama Ağzını rahatça açabilmelidir.

ACİL DURUMLARDA KÖPEĞİNİZİ VETERİNER HEKİME GÖTÜRME YÖNTEMİ

Köpeğinizi sizin veterinere götürmeniz, veterinerin size gelmesine tercih edilmelidir, çünkü hastane koşullarında her türlü yardim sağlama imkanı mevcuttur. Köpeğinize yiyecek ve içecek hiçbirsek vermeyin çünkü anestezi gerekebilir. Köpeğinizi yavaşça bir battaniyenin üzerine çekin. Çekmeyi itmeye tercih edin. Eğer kırık varsa iterek daha fazla zarar verebilirsiniz. İki kişi gereklidir. Her biriniz battaniyenin birer ucundan tutarak, köpeğinizi arabanın arka koltuğuna yerleştirebilirsiniz. Arka arkaya yürüyen kişi tamamen arabanın içine kadar girmelidir ki köpek arabada rahatlıkla istenilen yere yatırılabilsin. Eğer köpeğiniz sizleri ısırmaya çalışıyorsa, o zaman kravat veya gazlı bez ile ağzını bağlamalısınız. Köpeğinizin ağzını uzun bir müddet bağlı olarak bırakmayın. Veteriner Hekiminize yolda olduğunuzun haberini verin ki, siz gelene kadar gerekli hazırlıklar yapılabilsin
Linkback: http://www.gencveteriner.com/index.php?PHPSESSID=0ee9e8df46054489b9f65c20c238cbd3&topic=2029.0