GençVeteriner | Veteriner Hekimlik ve Evcil Hayvan Portalı
Veteriner Hekim ve Evcil Hayvan Platformu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lion983

• Acemi Üye
  • *
    • Teşekkür: 2
  • Sınıf: Mezun
  • Üniversite: Uludağ
Selamun Aleyküm Öncelikle siteniz çok güzel direk veteriner hekimlerin bilgi vermesi gayet güzel. Sorunum şu Bundan yaklaşık 2,5 ay önce Uzak bir memleketten bir çift muhabbet kuşu geldi kuşlardan Erkek olanının hareketsiz cansız mutsuz olduğunu tespit ettim ( daha önce kuş beslediğimden bıraz göz aşinalığım vardır) ve Dişi kuştan ayırdım.Muhabbet kuşumuz öncelikle devamlı yarım gözlerini açıp tünekte uyur pozisyonda ve tüyleri kabarıktı Veteriner hekime götürdüm malesef kuşlar hakkında bilgisi olmadığını söyledi başka bir veteriner hekime götürdüğümde Vitaform verip gönderdi, Vitaformu kullandım öncelikle fakat kuşu devamlı gözlemledim kuşun dışkısında devamlı değişimler vardı yemesi aşırı artmıştı fakat elime aldığımda kilo kaybının yaşandığını hissettim , Sonraki araştırmalarımda ise Kilo kaybı ishal devamı dışkıda sindirilmemiş yem Tünekte tüylerinin kabartarak uyumak dışa tepkisiz kalmak vb hal ve hareketlerin e-coli yada megabakteriyel bir rahatsızlığın söz konusu olduğunu tespit ettim ve en güçlü belirtisi olan jilet kemikleşmeyi bizzat kuşu elime alıp tespit ettim.Sonrasında Terramsyn neo yu kullandım ilk üç gün ve hiç bir değişime rastlamadım devam ettim bu 7 günü buldu hiç bir değişiklik olmadı kullanım olarak 100cc suya pirinç tanesi kadar katıp vermekti devamında Flucan 150mg lık hap önerdiler megabakteriyel için yada trflucan şurup günde 3 kez ağızdan damla şekliden vel hasılı kelam kuşa günlük yumurta maması vb özel bakım yaptığım taktirde hiç bir düzelme olmadı günden güne eriyerek önce yağ dokusunu sonra kas dokusun kaybederek sonunda mecalsiz bir şekilde can verdi ; Dişisi geride kaldığında ilk hastalıkta teşhişden sonra ayırdığım için erkekden içim rahat olmasın rağmen yinede 15 gün yine özel olarak ilgilendim herşeyi güzeldi dışkısı normal nefes alış verişi her şeyi ile normaldi 15 günün sonunda bir erkek kuş alıp bir hafta karantinada tuttukdan sonra sağlıklı olduğuna kanaat getirip yanyana koydum yanyana geçen süre 1,5 ay gibi bir süre ve Dişi kuşum bir hafta  önce şunu fark ettim yayına gidince özellikle kuyruğunu sallıyor ve kıçındaki tüyler açılıp kapanıyordu ( yani kıçını hareket ettiriyor) buna bir anlam veremedim sanırım korkudandır dedim hapşırmada baş göstermişti  bir iki gün öncede onları izlerken dişi kuşumun bıraz keyifsiz olduğun sezdim sanki eskisi gibi değildi elimle muayne ettiğimde malesefki göğüs kemiğinin bıraz hissedilir şekilde olduğunu tespit ettim Erkek kuşunkinide muayne ettiğimde daha gömülü olduğunu müşaade edince kontrollerimde dişinin son iki gündürki keyifsizliğini neye bağlamam gerektiğine karar veremedim şimdi öncelikle tespitlerimi söyleyeyim sizlerden ona göre bir yorum alayım ;

Dişi kuş;
Olmayanlar:
1.Dışkısında herhangi bir problem görmüyorum normal yeşilimsi cıvık değil
2.Kabarma yok
3.Etrafa karşı tepkimesizlik yok
4.Dışkının popoya yapışma hali yok
5.Dışkının içinde sindirilmemiş yem parçacıkları yok
6.Dışarı saldığımda yorulup düşme gibi (en azıdan uzun bir süre ) yok
7.Yem yemesi güzel
8. Mama yiyor
9.Yeşillik yiyor
Olanlar:
1.Hiç yapmadığı birşey gün içinde ilkkez başının kanatlarının arasına alıp tünekte uyudu
2.Eskiden sesi bıraz çıkardı şimdi bıraz sakin ve sessiz
3.Keyifsiz olduğu her halinden belli
4.Göğüs kemiği bıraz çıkık
5.Gagasını içeri gömüyor
6Hapşırık ( Nadiren tozdan olabilme ihtimaline yoruyorum ama erkek hiç hapşırmıyor

Erkek kuş ; Hiç bir sağlık problemi yok her şeyi yiyor çok meraklı aşırı geveze ve şu aralar kızışmış durumda kemiği gayet normal maşaAllah

Not : Şimdi benim kendi fikirlerime gelirsek yani esasen aklımda olanlara ve bir kaç yetiştiriciye sorduğum ve aldığım cevaplara gelirsek düşüncem şöyle

1.Dişi kuşu karantinaya almakla başlamalıyım.
2.Baytril k %2,5 alıp Altı gün boyuca ağızdan bir damla vermek ( bu nasıl olacak dişi çok yabani başka bir yolu olsa iyi olurdu)
3.Akabinde Probiyotik vermek iki gün ( Yoğurt şırası suluğa 3 damla kadar ilaç olarak pek bulunmuyor piyasada  yada ben bulamadım en güzeli doğal olanı )
4. Akabinde iki gün boyunca natural vitamin mix a+b+c+d+e (Esasında Güvercinler için) Vitamin niyetine kullanmak
5.Değişim olmadığı takdirde hastalığın E-Coli olmadığını düşünüp (Baya bir meşhur olan sakacı bir arkadaşın vermiş olduğu megabakteri için çözümünü uygulamak)
Devamındada tamamiyle yok etmek amacıya uygulamayı düşünüyorum oda şöyle

Biteral 250mg tabletin bir kapsülünün 1/5 ini kaynamış soğumuş suda çözüp 8 gün boyunca verip sonunda yine probiyotik ve vitamin takviyesiyle bitirmek.

Benim bulduğum veya uygulamayı düşündüğüm şey bu Veteriner hekimlerin bana önere bileceği şey nedir. Yada bıraz daha izlemeyimi seçsem ama geç kalmakta istemem.Bu arada elimde olan ilaçlar

Flucan hap
TRıflucan şurup
Terramcy neo
Vitaform
natural vitamin
Maxsisol (vitamın ilacı)
Divitsol (İshal ilacı)

Kuşları besleme yöntemim :
Haftada üç gün yumurta maması
Haftada bir gün dal darı
Haftada iki gün arayla yeşillik (Lahana , üzüm , elma , ıspanak , brokoli vb)
Haftada bir probiyotik suluklarına üç damla
Haftada bir elma sirkesi suluklarına 3 damla
15 günde bir tedbir amaçlı Terramsy neo
15 günde bir tedbir amaçlı Vitaform
15 günde bir  natural vitamin mix

Başladığım tedavi Öncelikle Flucan hapı 100cc suda çözüp bu eriyikten suluklarına 100cc lik 1cc vermek ve içine 3 damla sirke oldu dün için fakat araştırmalarım ve ilk ölen kuşumun tedavisinde pek yararlı olmadığını müşade etmiştim bu gün güne şöyle başladım diğer kafesi Elma sirkesi ve kaynar su ile dezenfekte ettikten sonra Dişi kuşumu hem karantina babında hemde daha hızlı eş tutma babında ayırdım.İki kuşunda suluklarına pirinç tanesi kadar Terramasy neo katarak verdim şuan mama verdim ikiside çok güzel bir şekilde yiyorlar Dişi kuşum baya haraketli poposunda bu arada dışkı buldum yapışmış şekilde ama ishal değil sanırım tüylerden oluyor. Bu tedaviye 3 veya 5 gün devam etmek bu arada kuşları izlemekle geçirecem akabinde kemik kısmını daha çok çıkmış veya durumunda kötüleme görürsem ne yapmam gerekicek.
Linkback: http://www.gencveteriner.com/index.php?PHPSESSID=2ced702ea76d149dcdd5f06574c31bac&topic=5523.0
« Son Düzenleme: 06 Kasım 2014, 13:29:14 Gönderen: lion983 »

Çevrimdışı lion983

• Acemi Üye
  • *

Üç adet videosu ekledim Hekimlerden yorum alalım

Çevrimdışı eXcaLibuN

• Administrator
  • Fanatik Üye
  • *
    • Teşekkür: 1600
  • Veteriner Hekimlerin Dünyası
  • Üniversite: Yüzüncü Yıl
Aleyküm selam öncelikle geçmiş olsun her seferinde okumaya başlıyorum hep birşeyler oldu bir türlü cevap yazamadım bunun için kusura bakmayın.

Yazdıklarınızı ve başınızdan geçenlerin tamamını okudum bazı şeyleri tecrübe etmişsiniz yarıya gelmeden benim kanaatim olarak da size baytril tavsiye edecektim baktım ki siz aşağıda yazmışsınız.

Kısa olarak size tedavi olarak 5 gün boyunca baytril + vitamin takviyesi ve ek olarak avimec tarzı iç ve dış parazit ilacı kullanmanızdır bunları kullanın sizinle tekrar burada durumu değerlendirelim.
Beşeri hekimlik insan içinse Veteriner Hekimlik insanlık içindir.
Denilebilir ki insan hekimliği veteriner' in yanında okyanusa karşı iç deniz gibidir... 'İsmet İnönü - 1943'
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.
Kör bir kurşun kalem dahi, keskin bir hafızadan daha iyidir.

https://vetrehberi.com

Çevrimdışı lion983

• Acemi Üye
  • *
Terramacyn neo tedavisine başlamıştım ikisine birden Baytril k %2,5 20mg baktım ilk etapta samsunda ilkadımda bulamadım 5 lik onluk var 2,5 luk yok neyse onu artık merkezde bulurum sanırım. Terramacyn neo tedavisini 3. günü tamamlayayımmı yoksa keseyimmi yarın 3. günü olacak ; Diğer bir konu ise parazit için nil verm uygunmudur.Birde Dişide bu sıkıntılar var Erkek kuş için bir koruma tedbiri almalımıyım.?

Çevrimdışı lion983

• Acemi Üye
  • *
Evet bu akşam dişi kuşu elime aldığımda kemiğin bırazdaha çıktığını gördüm yani ilerliyor gibi ama başka bir bulgu yok elimde dışkısı felan çok temiz ve canlı Sanırım Terramacyn neo u bırakıp yarın baytril k %2,5 alıp direk o tedaviye geçicem Sanırım çünkü kemik bırazdaha belirginleşti , Ayrıca İç parazit ilaç kullanımını yazmanız mümkünmü .? Ayrıca videoları izledinizmi orda dışkısınıda çektim
« Son Düzenleme: 07 Kasım 2014, 22:27:22 Gönderen: lion983 »

Çevrimdışı eXcaLibuN

• Administrator
  • Fanatik Üye
  • *
nilverm uygundur kullanabilirsiniz. baytrile başlayın yalnız ek olarak vitamin desteği de verin mutlaka. kemik olayına gelince kuşunuz zayıflıyor da olabilir kilo olarak bir kaybı var mı ?
Denilebilir ki insan hekimliği veteriner' in yanında okyanusa karşı iç deniz gibidir... 'İsmet İnönü - 1943'

Çevrimdışı lion983

• Acemi Üye
  • *
Öncelikle Erkek kuşuma terramycin neo yu kestim ikinci gün çünkü bir sıkıntı gözükmüyor sadece koruma amaçlı vermiştim. Bu gün ona probiyotik olarak yoğurt şırası verdim suyuna 4 damla 5 saat sonra alıcam saf su verecem yarında probiyotik verdikten sonra vitamin takviyesi yapmam lazımmı sonuçda terramycin neo vitaminli .?

Dişi kuşumda ise değişimler var uyku hali yok gibi güzel hareketlendi dışkısında sıkıntı yok şuan için bağırıp çağırıyor kafesin içinde erkeğine Baytril mevzuunda ise onu ısmarladım umarım arkadaşım getircek getirmez ise Pazartesi ben alacam Bu gün dişi kuşuma terramycin neo e devam ediyorum yinede bu gün ellediğimde kemik aynı idi kemiğin yanlarını tuttuğum da ise baya bir et gelime geldi yani hissedilir şekilde et var orada yanlız erkeğinkinden daha çıkık kemiği sonuç itibariyle yanlız E-Coli veya megabakteri hastalıklarının teşhisinde sadece kemikmi önemlidir başka belirtileri yokmudur özellikle dışkı da veya gözlerde vb ayrıca aklıma gelen başka bir fikirde şu oldu Bu tür normal ırkların sağlıklı gramajları 30 ila 40 gr arasında değişmektedir. Petshop cuların kuşları sattıklarında taşımak için verdikleri karton kutudan folluk tipi kutudan alıp elektronik terazide tartmayı düşünüyorum bu sanırım bizim yolumuzu dahada aydınlatacaktır.

Bu arada bu gün ikisinede Dal darı verdim oda baya bir protein kaynaklı mama vermedim yarın daha kapsamlı ve proteinli bir mama yapıp dişi kuşuma vermeyi planlıyorum.

Çevrimdışı lion983

• Acemi Üye
  • *
Ayrıca bu avimec hem iç hem dış parazitlere karşı iyimidir. nilverm sanırım sadece iç parazitler içindir

Çevrimdışı eXcaLibuN

• Administrator
  • Fanatik Üye
  • *
Erkeğe ekstra vitamine gerek yok.
Kemigin cikik olması sadece o hastalıklarda olacak diye kesin tanı yok başka hastalıklarda veya farklı sebeplerden olabilir bence genel gayet iyi bu durumu çok kafaya takmayin dediklerimi yaptıktan sonra daha da iyi olacak ınş
Avimec hem iç hem dış iyidir

Çevrimdışı lion983

• Acemi Üye
  • *
Yarın avimec alıcam baytril alıcam fakat baytril hakkında çok ağır ciddi sorunlara yol açar gibi şeyler var sonuç itibariyle sıkıntı yok diyelim bu baytril tam dozajında kullansam bir sıkıntı yaratırmı yaratırsa ne gibi sıkıntı yaratır.?

Çevrimdışı eXcaLibuN

• Administrator
  • Fanatik Üye
  • *
dozunda kullanırsanız sorun yok yüksek dozda kullanırsanız çoğu antibiyotikler sorun yaşatır

Çevrimdışı lion983

• Acemi Üye
  • *
Bu gün avimec ve Baytril k %2,5 100mg solisyon olanı aldım zaten başkada yokmuş. Avimec i hemen eve gelir gelmez damlattım Yarında nasipse baytril tedavisine başlıycam

Çevrimdışı lion983

• Acemi Üye
  • *
Bu gün damlalıkla 1 damla baytril damlattım ilkten yuttu elimde tutttumki başını sallayıp atmasın diye bir süre sonra bıraktım fakat kuş kustu ilacı bu şekilde nasıl yapacaz.Bir faydası olurmu bu şekilde
« Son Düzenleme: 11 Kasım 2014, 10:45:53 Gönderen: lion983 »

Çevrimdışı eXcaLibuN

• Administrator
  • Fanatik Üye
  • *
Bu gün damlalıkla 1 damla baytril damlattım ilkten yuttu elimde tutttumki başını sallayıp atmasın diye bir süre sonra bıraktım fakat kuş kustu ilacı bu şekilde nasıl yapacaz.Bir faydası olurmu bu şekilde

suyuna katabilirsiniz ama bir müddet içmezse bozulabilir kustuktan sonra tekrar verin.

Çevrimdışı lion983

• Acemi Üye
  • *
Az birşey kustu sanırım bıraz fazla yoğun geldi bu gün bayer firmasından aradı veteriner arkadaş yarın az suda çözüp verecem öyle önerdiler