GençVeteriner | Veteriner Hekimlik ve Evcil Hayvan Portalı
Veteriner Hekim ve Evcil Hayvan Platformu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı eXcaLibuN

• Administrator
  • Fanatik Üye
  • *
    • Teşekkür: 1600
  • Veteriner Hekimlerin Dünyası
  • Sınıf: Mezun
  • Üniversite: Yüzüncü Yıl

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, buğday stoklarıyla ilgili bir sorun bulunmadığını belirterek, “Buğday stoklarımız yeterli, Türkiye’nin stok ihtiyacı yok” dedi.Bir dizi gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile birlikte Diyarbakır’a gelen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret ettiğinde buğday stoklarındaki spekülasyonlara yanıt verdi. Bakan Eker, “Biz sadece kuraklıkla ilgili endişemizi ifade etmiştik. 81 vilayette kuraklığın tarımsal üretime olan etkileriyle ilgili sahada bir çalışma başlattık. Eğer ilkbahar yağışları iyi giderse öyle korkulacak bir şey olmaz. Kuraklık üzerinden spekülasyonlar yapılıyor. Biri bir laf söylüyor ve onun üzerinden felaket senaryoları yazılıyor. Bölgedeki 12 vilayette çok büyük bir tarım potansiyeli var. Bu illerin hiçbirinde kuraklık problemi yok. Diğer bazı bölgelerde ufak tefek ilkbahar yağışlarıyla ilgili sorunlar oldu. Bunlarla ilgili çalışmalar sürüyor. Şimdi stoklarımıza gelince şu anda toprak mahsulleri ofisinin elinde 2 milyon 700 bin ton buğday stoku var. Bu çok önemli bir miktar ve satışa açık. Satışa açık 1 milyon ton mısır, 700 bin ton arpa var. Dolayısıyla elimizde stoklarımız yeterli. Türkiye’nin bütün bir yıl için buğday ihtiyacı 17 ile 18 milyon ton arasındadır. Bu sayıya ulaşıldığı zaman, ekmek, bulgur, makarna, tohum ve yem için hepsine yetiyor. Biz 2013 yılında 22 milyon ton, 2012’de 20.5 milyon ton, 2011’de 21.8 milyon ton ürettik. Bu sayılara göre hep ihtiyacımızın çok çok üzerinde ürettik. Türkiye’nin sanayicileri Türkiye’nin fazlasını işleyip satmakla kalmıyor, uluslar arası projede ihraç etmek için alıp, işleyip satıyorlar. Türkiye bu anlamda dünyanın en yüksek miktarda buğday unu ihraç eden ülkesidir. Muhalefetin bunu çarpıtıp ‘Siz buğday bile ihraç ediyorsunuz’ demeleri bile çok yanlış. Bu ihraçlar bizim kendi tüketimimiz için değil, işlenip ihraç edilmek üzere alınıp ihraç ediliyor. Dolayısıyla Türkiye’nin öyle bir ihtiyacı yok. Bu senede öyle bir sorunla karşılaşacağımızı sanmıyorum. Onun için ne sizin ne de vatandaşlarımızın bu konuda endişe etmenize gerek yok” dedi.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun tarım ile ilgili yaptığı açıklamaya da değinen Bakan Eker, “Şimdi Sayın Kılıçdaroğlu’nun tarım ile ilgili söylediklerinin neredeyse tamamı yanlış. Yani bu eskiden beri öyle. Ona hep yanlış bilgi veriyorlar. Mesela bir iki ay önce Osmanlı Kadirli’de bir açıklama yaptı. 3-4 tane rakam verdi. Hiçbiri doğru değildi. Konya ile Belçika mukayesesi yaptı, Türkiye’de kullanılan mazot miktarını söyledi. Tamamen yanlışlar üzerinden gidiyor. Dün konuşmasını dinledim. Kırklareli’nde mazotu 1 liraya yapacağım diyor. Ondan önceki gün 1.5 demişti. Şimdi 1.5 liraya yapması demek, 4-5 milyar lira bir yerden para bulması demektir. Önce o parayı nereden bulacağını söylesin. Benim adım Kemal demekle, bu sözü veriyorum demekle bu iş olmuyor. Eğer öyle diyorsa o hiç iktidara gelmeyeceğini biliyor demektir. Ondan dolayı biraz desteksiz atmaya benziyor. Ben başka türlü bir değerlendirme yapmak istemiyorum” şeklinde konuştu.Bakan Eker’in Ticaret ve Sanayi Odası ziyaretine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı M. Galip Ensarioğlu, AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı yetkilileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Linkback: http://www.gencveteriner.com/index.php?PHPSESSID=36a59d27d6dc008f592a83fa27dd2b05&topic=5415.0
Beşeri hekimlik insan içinse Veteriner Hekimlik insanlık içindir.
Denilebilir ki insan hekimliği veteriner' in yanında okyanusa karşı iç deniz gibidir... 'İsmet İnönü - 1943'
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.
Kör bir kurşun kalem dahi, keskin bir hafızadan daha iyidir.

https://vetrehberi.com