GençVeteriner | Veteriner Hekimlik ve Evcil Hayvan Portalı
Veteriner Hekim ve Evcil Hayvan Platformu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı vetmelih

• Tecrübeli Üye
  • *
    • Teşekkür: 62
Heartworm (Kalp Kurdu)

Hastalığın etkeni nedir ?

Hastalığa neden olan parazit Dirofilaria immitis’dir. Parazitin larva formu kanda, ergin formu ise kalp’de yaşar.
Hastalık nasıl bulaşır ?

Etken sivrisinekler tarafından taşınır. Ülkemizde pek sık görülen bir hastalık değildir. Bizim için önemi yurtdışından gelen (Amerika, Avustralya, Güney Avrupa gibi) köpekler veya kedilerle ülkemize taşınmasıdır.
Hastalığın belirtileri nelerdir ?

Kalp kurdu oldukça tehlikeli bir hastalık olduğu halde hafif enfekte olmuş köpekler hiçbir zaman semptom göstermeyebilir.

Parazitin uzun yaşam döngüsünden dolayı klinik semptomlar enfeksiyonu takip eden ilk yılın içinde ender olarak ortaya çıkar. Genelde semptomların ortaya çıkması yıllar sürer.

Bu semptomlar,

Kuru öksürük,
Patalojik uyku hali ve çabuk yorulma,
Ani hareket veya heyecandan kaynaklanan bayılma,
Kilo kaybı ve ince kas yapısı (cardiac cachexia),
İştahsızlık,
Depresyon,
Zayıflık
Anemi
Taşikardi,
Sarılık (Icterus),
Nasıl önlem alabiliriz ?

Hastalık ülkemizde çok yaygın olarak görülmemektedir. Şüpheli durumdaki hastalarda bu hastalık için geliştirilen testler kullanılarak kontrol yapılabilir.

Ayrıca yurt dışından gelen köpeklerin her ihtimale karşı şu anda ülkemizde de var olan testlerle kontroldan geçirilmesi gerekir.

Linkback: http://www.gencveteriner.com/index.php?PHPSESSID=4a43579c5eede6f67d4668426d33110f&topic=1875.0
“Çünkü bir tecrübe etsen senin aklın da yatar,
Bize insan hekiminden daha lazım baytar'' M.Akif Ersoy

Çevrimdışı ilkay mehtap dinçtürk

• Üye
  • *
    • Teşekkür: 0
  • Veteriner Hekimlerin Dünyası
Merhaba, 2005 doğumlu erkek bir dogom vardı 2 aylıkken almıştım iki ay öncesine kadar da çok sağlıklıydı yada öyle görünüyordu, önce karın bölgesinde bir sarkma gözüme çarptı akabinde tüm lenf yumruları, arka bacakları ve daha sonra ön bacakları şişti,aşılarını yaptırdığım veterineri lenf kanseri olduğunu söyledi bir antibiyotik ve bir diüretik verdi ama ilaçlardan bir fayda göremedi, onun da tavsiyesi üzerine Erciyes üniversitesi Veterinerlik Fakültesine götürdüm,onlar da lenf kanserinden şüphelendiler,çene altındaki lenf yumrularından iki defa doku aldılar kanserli hücreye rastlamamışlar,kan tahlillerinin de enfeksiyonu işaret ettiğini söyleseler de kan tahlilinden de kalp kurduna benzer bir sonuç çıkmadı en son oto-immün bozukluğu dediler kortizon tedavisine başladık ama kortizon la birlikte köpeğim daha da bitkinleşti,astım hastaları gibi solunum güçlüğü çekmeye başlamıştı iştahı tamamen yokoldu ama aşırı derece de su içiyordu, çok hızlı bir şekilde durumu kötüleşti iki gün önce kulubesin de ağzından kan gelmiş olarak ölü buldum,ne kadar üzüldüğümü tahmin edersiniz sanırım çok acı bir olay, internette kalp kurdu teşhisinin her kan tahlilin de belirlenemediğini okudum,özel testlerin gerektiği yazıyordu, doğru mu? Acaba kalp kurdu olabilir mi?

Çevrimdışı eXcaLibuN

• Administrator
  • Fanatik Üye
  • *
    • Teşekkür: 1600
  • Veteriner Hekimlerin Dünyası
  • Sınıf: Mezun
  • Üniversite: Yüzüncü Yıl
kalp kurdunun  olup olmadığını nekropsi ile anlayabiliriz yani anlattıklarınıza bakaraktan net bırşey diyemıyorum ama lenf yumrularının şişmesi daha çok kalp değilde lenf sisteminden kaynalaklanan bir problem var ama bu durum pek rastlanmayan br durum ve lenf yumrularının iyileşmesi pekde kolay olmyan br durum yanı köpğiniz için üzüldüm ama net birşey diemıyeceğim...
Beşeri hekimlik insan içinse Veteriner Hekimlik insanlık içindir.
Denilebilir ki insan hekimliği veteriner' in yanında okyanusa karşı iç deniz gibidir... 'İsmet İnönü - 1943'
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.
Kör bir kurşun kalem dahi, keskin bir hafızadan daha iyidir.

https://vetrehberi.com