GençVeteriner | Veteriner Hekimlik ve Evcil Hayvan Portalı
Veteriner Hekim ve Evcil Hayvan Platformu

Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı - Yardım

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Finduxx

• Üye
  • *
    • Teşekkür: 0
  • Sınıf: Mezun
Merhabalar;
yaklaşık 4 aylık olan bir muhabbet kuşum(Mavi) var. 25 yıllık PetShop sahibinden, cinsiyeti erkek diye aldım. Son 2 haftadır, başıyla kusma hareketi yapıp, yediği yemleri geri çıkarıyor(kusuyor). Yemler kabuğu soyulmuş ama henüz sindirilmemiş. Bir kere sıvı kustuğunu gördüm, kafasını salladığında etrafına su sıçrattı. Zaman zaman sanırım burun deliklerinden, sanki delikleri temizlemek için peş peşe bir kaç kez tıksırma hareketi yapıyor. Dışarıya verdiği havadan ince ve güçlü bir tıksırma sesi geliyor.

Kusma belirtisinin hastalık mı yoksa çiftleşme belirtisi mi olduğunu anlamak için öncelikle bir dişi muhabbet kuşu(Sarı) aldım. Daha 3. gün olmasına rağmen ilk saatlerden itibaren çok anlaşıyorlar. Arada mavi olan sanki sarının ağzına doğru kusma hareketi yapıyor - tam net olarak göremiyorum bu olayı. Ama birbirlerini gagalarıyla kaşıyorlar.
Ancak, mavi olanın cinsiyetinden şüphe etmeye başladım. Zira araştırmalarıma göre karşılaştırma yaptığımda cinsiyeti konusunda net bir karar veremiyorum. Eğer ikisi de dişi ise, en kısa sürede yeni aldığım sarıyı erkek bir kuşla değiştireceğim. Sonrasında da eğer mavinin kusmaları devam ederse, ilaç tedavisi uygulayacağım.

Sizlerden ricam; fotoğraflara bakarak cinsiyetleri; ayrıca, mavi kuşun kusma ve tıksırma olayının sebepleri ve kullanabileceğim ilaçlar konusunda yardımcı olmanızdır.

Bir de ek olarak, probiyotikli yoğurt suyu ya da kefir suyu kuşların sindirim sistemi için de yararlı olur mu?

Şimdiden teşekkür ederim.

Resim : http://i.hizliresim.com/r63gr7.jpg

Linkback: http://www.gencveteriner.com/index.php?PHPSESSID=5b58c3fbbf4930686f47d286c18cd190&topic=5851.0
« Son Düzenleme: 22 Aralık 2016, 16:50:00 Gönderen: Finduxx »

Çevrimdışı eXcaLibuN

• Administrator
  • Fanatik Üye
  • *
    • Teşekkür: 1600
  • Veteriner Hekimlerin Dünyası
  • Üniversite: Yüzüncü Yıl
muhabbet kuşlarında burun delikleri etrafı renkli ise erkek renkli değilse dişidir sizin mavi kuş biraz arada bu durumda yani net birşey demek zor ama erkek gibi.
tıksırmaya gelince solunum yolu enfeksiyon başlangıcı olabilir oksitetrasiklin veya enroflaksasin içern antibiyotik alıp 5 gün kullanın geçmiş olsun.
Beşeri hekimlik insan içinse Veteriner Hekimlik insanlık içindir.
Denilebilir ki insan hekimliği veteriner' in yanında okyanusa karşı iç deniz gibidir... 'İsmet İnönü - 1943'
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.
Kör bir kurşun kalem dahi, keskin bir hafızadan daha iyidir.

https://vetrehberi.com

Çevrimdışı ESeyyah

• Üye
  • *
    • Teşekkür: 1
Mavi kuşunuz dişi, sarı lutino erkek. Lutinolarda erkeklerin burun deliklerinin etrafı beyaz olabiliyor. lutino dişiler burun çevresi kahverengiye kaçıyor. En net olan kafa sallayarak kur hareketleri yapan, Yem vererek dişiyi besleyen genel olarak erkektir. 

Çevrimdışı Finduxx

• Üye
  • *
    • Teşekkür: 0
Alıntı
muhabbet kuşlarında burun delikleri etrafı renkli ise erkek renkli değilse dişidir sizin mavi kuş biraz arada bu durumda yani net birşey demek zor ama erkek gibi.
tıksırmaya gelince solunum yolu enfeksiyon başlangıcı olabilir oksitetrasiklin veya enroflaksasin içern antibiyotik alıp 5 gün kullanın geçmiş olsun.

Teşekkür ederim, Dursunali Bey. Mavi olan henüz 4 aylık. Sanırım biraz daha beklemem gerekecek cere renginin belirginleşmesi için. Bu arada uzun yıllardır kuş yetiştiriciliği yapan birine de danıştım; kendisi de fotoğrafa bakarak büyük olasılık erkek dedi.

Alıntı
Mavi kuşunuz dişi, sarı lutino erkek. Lutinolarda erkeklerin burun deliklerinin etrafı beyaz olabiliyor. lutino dişiler burun çevresi kahverengiye kaçıyor. En net olan kafa sallayarak kur hareketleri yapan, Yem vererek dişiyi besleyen genel olarak erkektir.

Yorumunuz için teşekkürler, @ESeyyah. Lutinolarda göz renginin kırmızı olduğunu öğrendim.  Benim sarının gözleri kırmızı değil. Kafa sallama hareketlerinden ziyade birbirlerini kaşıyorlar ya da Mavi olan sanki Sarının ağzına yem kusmaya çalışıyor gibi görüyorum. Yakından gözlemleme fırsatım olmadı.

Çevrimdışı eXcaLibuN

• Administrator
  • Fanatik Üye
  • *
    • Teşekkür: 1600
  • Veteriner Hekimlerin Dünyası
  • Üniversite: Yüzüncü Yıl
sizin de dediğiniz gibi daha net olması için biraz zaman gerekiyor ;)
Beşeri hekimlik insan içinse Veteriner Hekimlik insanlık içindir.
Denilebilir ki insan hekimliği veteriner' in yanında okyanusa karşı iç deniz gibidir... 'İsmet İnönü - 1943'
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.
Kör bir kurşun kalem dahi, keskin bir hafızadan daha iyidir.

https://vetrehberi.com