GençVeteriner | Veteriner Hekimlik ve Evcil Hayvan Portalı
Veteriner Hekim ve Evcil Hayvan Platformu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ali samancı

• Üye
  • *
    • Teşekkür: 0
  • Veteriner Hekimlerin Dünyası
10 ile 30 günlük buzagılarda ishal daha sonra kanlı ishal ve dışkı yapamama sorunları çıkıyor acaba bunun nedenleri nelerdir buzagı yemi kepek ve saman yiyorlar sebebi bu olabilrmi yardımcı olursanız çok sevinirim.
Linkback: http://www.gencveteriner.com/index.php?PHPSESSID=7c4cbd405af8335207912b31ebac84bd&topic=3637.0

Çevrimdışı eXcaLibuN

• Administrator
  • Fanatik Üye
  • *
    • Teşekkür: 1600
  • Sınıf: Mezun
  • Üniversite: Yüzüncü Yıl
BOVİSERa aşısını yapıyormusnuz?
Beşeri hekimlik insan içinse Veteriner Hekimlik insanlık içindir.
Denilebilir ki insan hekimliği veteriner' in yanında okyanusa karşı iç deniz gibidir... 'İsmet İnönü - 1943'
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.
Kör bir kurşun kalem dahi, keskin bir hafızadan daha iyidir.

https://vetrehberi.com

Çevrimdışı baytar11

• Aktif Üye
  • *
    • Teşekkür: 17
  • Vet. Hek. Ahmet Okan COŞ
diyetinizi bence 35-45 günlüğe kadar sadece buzağı yemi ile takviye edin ve tabi ki süt. aynı zamanda taze suyu önlerinden eksik etmeyin ve sütten keslimle olayını yavaş ve kademeli şekilde gerçekleştirin. arkadaşımın tavsiye ettiği aşıyı da ihmal etmeyin. geçmiş olsun.
by@tar

Çevrimdışı ali samancı

• Üye
  • *
bovısera aşısı yapmıyorum buzagıların bazılarında oluyor bu olay sütten yeme geçerken oluyor buzagı yemini  önlerinden hiç eksik etmeyim mi ?
,

Çevrimdışı eXcaLibuN

• Administrator
  • Fanatik Üye
  • *
2 haftayı dolduran buzağıların önüne sınırsız buzağı başlangıç yemi koyun hemen yemeye başlamazlar zaten yavaş alışırlar 2 ayı doldurmadan da sütten kesmeyin temiz ve kış ayındayızx ılık suyu da önlerinden eksik etmeyin..daha sonra buzağı buyutme yemi ile devam edersiniz..
Denilebilir ki insan hekimliği veteriner' in yanında okyanusa karşı iç deniz gibidir... 'İsmet İnönü - 1943'

Çevrimdışı ali samancı

• Üye
  • *
peki buzagı başlangıç yeminin kepek ve saman ile karışmasına ne diyorsunuz hepsini karıştırıp vermek yanlışmı sizce ?

Çevrimdışı eXcaLibuN

• Administrator
  • Fanatik Üye
  • *
bana göre yanlış tabıı kı samanı buzağı başlangıç yemıne başladıktan 1-2 hafta sonra az az başlamanız uygun düşer

Çevrimdışı baytar11

• Aktif Üye
  • *
    • Teşekkür: 17
  • Vet. Hek. Ahmet Okan COŞ
bence vermeyin, sadece buzağı başlangıç yemi süt ve kuru ot ya da saman. ama kepeği çıkarın. tam sindirim sistemi kendini ayarlıyor fakat hızlı gelişiyr olmasından dolayı da bu ayar rasyon dolayısı ile kaçıyor. enterotoksemiye giderse iş daha kötü olur. kepeği çıkarın bence.
by@tar

Çevrimdışı hacimmet

• Acemi Üye
  • *
    • Teşekkür: 1
    • tolköyü
 Ali selamlar trakkulüpten tanışıyoruz galiba bende sorunlarımı yazıyorum gençveterinere sağolsun hocalar cevaplıyorlar bende nette ararken tesadüfen buldum bu konuyu aynı şekilde bu yıl doğan buzağılarımda kabızlık problemi var bu gün bir haftalık bir buzağıya yağ içirdim ve rahatladı hayvan aşırı kabız yani bende çalıştığım veteriner arkadaşa sordum buzağıların hepsine aynı ineğin sütünü veriyordum büyük ihtimal sütten dedi ve bu gün karışık süt verdim,bu yıl buzağının birinide bu sebepten kaybettim ishal oldu tedavi ettim kanlı kabız oldu önemsemedim C ve K vitamini vurmadım ve bağırsağı yapıştı ne yaptıysak açamadık gitti öyle.
  Sayın hocalarım ben yani doğmuş buzağılara doğumu takiben birkaç gün içerisinde yonca balyesi ve buzağı başlangıç yemi döküyorum yemi ilk ay pek yemiyorlar ama yoncayı ilk hafta yemeye başlıyorlar sizce uygulamamda bir yanlışlık varmı birde bu kabızlık sorunu verdiğim ineğin sütüyle alakalı olurmu (şuan 5 buzağıya aynı ineğin sütünü veriyordum bu buzağıların çoğundada kabızlık problemi yaşandı) tavsiyelerinizi bekliyorum.
  Bovisera aşısı ne acaba doğumdan sonra vurduğumuz septiserum türü aşıyla aynımı?
« Son Düzenleme: 06 Ocak 2012, 23:13:09 Gönderen: hacimmet »
...Nokta Gibi Menfaatler İçin Virgül Gibi Eğilmeyelim...

Çevrimdışı eXcaLibuN

• Administrator
  • Fanatik Üye
  • *
1 haftaklık buzağıya yonca verilmez 2 haftayı doldurmadan bana sorarsanız önlerine buzağı başlangıç yemide koymayın günde 3 öğün süt verin..sütüde vucüt ağırlığına göre hesaplıyarak yaparsanız çok daha güzel olur..kabızlık yoncadan da olabilir sütten de ..ama bence duruma bakılaraktan yoncadan..sütü tahlile gönderirseniz kesin sonuç alırsınız...bovisera septisemi aşısıdır...