GençVeteriner | Veteriner Hekimlik ve Evcil Hayvan Portalı
Veteriner Hekim ve Evcil Hayvan Platformu

DUYURULAR!!!

Gencveteriner.com artık VetRehberi.Com İsmi altında yayın yapmaya başlamıştır. Tüm üyelerimize duyrulur.

Veteriner Hekimlere Sorun bölümü kapatıldı. Sorularınızı yeni sitemizin Soru-Cevap bölümünde sorabilirsiniz.

Anlayışınız ve Gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler...


Adiljin

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı eXcaLibuN

 • Administrator
 • Fanatik Üye
 • *
  • İleti: 4731
  • Teşekkür: 1601
  • Cinsiyet:Bay
 • Veteriner Hekimlerin Dünyası
 • Sınıf: Mezun
 • Üniversite: Yüzüncü Yıl

Ticari Adı
Adiljin
Jenerik (Etkin Madde) Adı  Metamizol Sodyum

Formülü : ADİLJİN Enjeksiyonluk Çözelti, steril, berrak hafif sarı renkli, kokusuz, akışkan bir çözelti olup, beher ml'de 500 mg metamizol sodyum ve prezervatif olarak 0,015 ml benzil alkol içerir.

Farmakolojik Özellikleri :

ADİLJİN Enjeksiyonluk Çözelti' nin etkin maddesi olan metamizol, güçlü analjezik, antipiretik, spazmolitik, antiromatizmal ve antienflamatuar etkiye sahip bir pirazolon türevidir.
Metamizolün etki mekanizması etkinliğine göre farklılıklar gösterir. Analjezik etkisini merkezi sinir sistemindeki ağrı ile ilgili merkezlerin uyarı eşiğini yükselterek gösterir. Düz kaslar üzerindeki spazm çözücü etki ise otonom merkezlerin uyarılması sonucu ortaya çıkar. Böylece metamizol, peristaltik hareketleri azaltmak suretiyle düzenleyici etki yaparak, barsak hareketlerini tümüyle durdurmadan, fizyolojik işlevin uyarılmasını ve düzelmesini sağlar.
Metamizolün antipiretik etkisi, yine otonom sinir sistemiyle ilgili olarak, çevresel damar genişlemesiyle ısı kaybının artması temeline dayanır. Bu etki özellikle ateşli hastalıklarda belirgin şekilde görülür.
Antiromatizmal ve antiinflamatuar etkileri ise yangılı dokulardaki kan dolaşımında gerçekleştirdiği değişimlerden kaynaklanır. Aynı şekilde damar geçirgenliğinin ve buna paralel olarak eksudasyonun azalması ile birlikte bölgesel sıvı içeriğinin hızla emilmesinin bu etkilerde payı vardır.
Metamizol, parenteral uygulamayı takiben hızla emilir ve aktif metaboliti olan 4-metilaminoantipirine dönüşür. Bu aktif metabolitin yarı ömrü 2,6-3,5 saat arasındadır, karaciğerde metabolize olarak büyük ölçüde idrarla atılır.

Adiljin – Prospektüs Bilgileri

Kullanım Şekli ve Dozu :

ADİLJİN Enjeksiyonluk Çözelti kas içi veya yavaş damar içi enjeksiyon yoluyla uygulanır. Metamizolün farmakolojik dozu atlarda 20 – 50 mg/kg canlı ağırlık, sığırlarda 20 – 40 mg/kg canlı ağırlık ve köpeklerde 28 mg/kg canlı ağırlık şeklindedir.

Hayvan Türü
Sığır4-8 ml/100 kg
At4-10 ml/100 kg
Köpek0,5 ml/10 kg

Uygulama 8 saat ara ile tekrarlanabilir.

ÖZEL KLİNİK BİLGİLER VE HEDEF TÜRLER İÇİN UYARILAR

Kemik iliği ve kan yapım fonksiyonları sağlıklı olmayan hayvanlarda kullanılmamalıdır. Uzun süreli kullanımlarda agranülositoz ve lökopeni görülebileceğinden, bu tür bir uygulama gerektiğinde hayvanların kan tablosu izlenmelidir. Yarış atlarında yarıştan 5 gün önce ve 5 gün sonra kullanılmamalıdır. Lokal deri reaksiyonlarına yol açabileceğinden, deri altı uyulamadan kaçınılmalıdır. Bütün yoğun çözeltilerde olduğu gibi, damar içi uygulama yavaş yapılmalıdır.
İstenmeyen/Yan Etkileri
Metamizolün uzun süreli kullanımlarında agranülositosis ve lökopeni oluşabilir. Kemik iliği ve kan yapımı sağlıklı olmayan hayvanlarda kullanılmamalıdır. Sağaltım dozlarında bile etçillerde bulantı ve kusmaya neden olabilir. MSS ve kardiovasküler sistem üzerinde etkilerinden dolayı tedavi dozları aşılmamalıdır ve kardiovasküler bozukluk olan hayvanlarda dikkatli kullanılmalıdır.
Protrombin şekillenmesini baskı altına aldığından, metamizol tatbiki sırasında kanama eğilimi artar.
Sürgün, uyuşukluk, öfori, sinirlilik, kan işeme, yürüyüş bozukluğu ve serum hastalığı tipinde aşırı duyarlılık, ülserli ağız yangısı, karaciğer ve böbrek yangısına yol açabilir.
Enjeksiyon yerinde geçici olarak yangı ve şişkinlik yapabilir. Herhangi bir şekilde şişkinlik olduğu takdirde sıcak pansuman uygulanır.

İlaç Etkileşimleri
Klorpromazin, fenilbutazon ve barbituratlar ile birlikte kullanılmamalıdır. Salisilik asitle birlikte kullanılmamalıdır.
Doz Aşımında Belirtiler, Tedbirler ve Antidot
Aşırı dozlar uygulandığında konvulsif nöbetlere yol açabilir. Doz aşımı durumlarında semptomatik tedavi uygulanır. Gıdalarda İlaç Kalıntı UyarılarI
İlaç Kalıntı Arınma Süresi (i.k.a.s.): Tedavi süresince ve son ilaç uygulamasından sonra 12 gün geçmeden sığırlar kesime gönderilmemelidir. Sütü insan tüketimine sunulan ineklere uygulanamaz.
Kontrendikasyonları
Kedilerde kullanılmamalıdır. Böbreklerde prostaglandin sentezini azaltması nedeniyle vücutta su ve tuz tutulmasına yol açarak plazma hacminde artışlara neden olur. Bu sebeple, kalp, böbrek ve karaciğer hastalıkları ile kan basıncı yüksek olan hastalarda kullanılmamalıdır.

Genel Uyarılar
Adiljin – Prospektüs Bilgileri
Kullanmadan önce veteriner hekime danışınız.
Çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklanmalıdır.
Beklenmeyen bir etki görüldüğünde veteriner hekime danışınız.
Muhafaza Şartları ve Raf Ömrü
15-250C arasındaki oda ısısında ve kuru bir yerde muhafaza edildiği takdirde ilacın raf ömrü 4 yıldır.
Ticari Takdim Şekli
Karton kutu içinde 50 ml'lik amber renkli cam flakonlarda sunulmaktadır.
Satış Yeri ve Şartları
Veteriner hekim reçetesi ile eczanelerde ve veteriner muayenehanelerinde satılır
Linkback: http://www.gencveteriner.com/index.php?PHPSESSID=84639150d7b3b22913faf94d0db79db3&topic=3514.0
Beşeri hekimlik insan içinse Veteriner Hekimlik insanlık içindir.
Denilebilir ki insan hekimliği veteriner' in yanında okyanusa karşı iç deniz gibidir... 'İsmet İnönü - 1943'
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.
Kör bir kurşun kalem dahi, keskin bir hafızadan daha iyidir.

https://vetrehberi.com


 

Facebook Sayfamız

Profil

 
 
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

En Popüler Bölümler

Yeni Üyelerimiz

Forum İstatistikleri

 • stats Toplam Üye: 11382
 • stats Toplam İleti: 14670
 • stats Toplam Konu: 3944
 • stats Toplam Kategori: 6
 • stats Toplam Bölüm: 181
 • stats En Çok Çevrimiçi: 943