GençVeteriner | Veteriner Hekimlik ve Evcil Hayvan Portalı
Veteriner Hekim ve Evcil Hayvan Platformu

DUYURULAR!!!

Gencveteriner.com artık VetRehberi.Com İsmi altında yayın yapmaya başlamıştır. Tüm üyelerimize duyrulur.

Veteriner Hekimlere Sorun bölümü kapatıldı. Sorularınızı yeni sitemizin Soru-Cevap bölümünde sorabilirsiniz.

Anlayışınız ve Gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler...


Masti Vexym

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı baytar11

 • Aktif Üye
 • *
  • İleti: 108
  • Teşekkür: 17
  • Cinsiyet:Bay
 • Vet. Hek. Ahmet Okan COŞ
Masti Vexym    Meme İçi Merhem
                    Veteriner Enzim - Vitamin

BİLEŞİMİ
Masti Veyxym Meme Içi Merhem berrak, açık sarı renkli ve kendine has kokuya sahip bir merhem olup 10 g'lik bir enjektör; Kemotripsin 8 mg, Tripsin 8 mg, Papain 4 mg, Retinol palmitat (Vit. A) 100.000 IU, a-tokoferol asetat (Vit. E) 120 mg içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ
Masti Veyxym Meme Içi Merhem anti-enflamatuar olarak etki gösteren proteolitik enzimlerle beraber iki adet antioksidatif olarak etkiyen vitamin içeren, meme-içi kullanıma uygun bir formülasyondur. Ürün, süt salgısında enfeksiyöz olmayan bozuklukların tedavisinde veya antibiyograma göre seçilmiş antibiyotiklerle beraber akut, kronik ve subklinik mastitislerin tedavisinde kullanılmak üzere üretilmiştir.

Ürünün içerdiği Vitamin A ve Vitamin E enzimlerin aktivitelerini destekler ve bunun yanında kendileri de çeşitli endikasyonlara sahiptir. Vitamin A genelde mitozisi ve hücre büyümesini uyarır, özellikle tüm epitel hücreleri için gerekli bir büyüme faktörüdür. Öyle ki çeşitli oluşumların yangısından ve deri lezyonlarından sonra iyileşme ve mukoz membranların rejenerasyonu için oldukça yüksek seviyelerde gereklidir. Vitamin A deri ve mukoz membranların epitel dokusunun korunma ve yenilemesine yardımcı olur. Vitamin E'nin antioksidatif etkileri sadece bireysel hücre veya hücre sistemlerini korumakla sinirli degildir, ayni zamanda enzim veya hormonların fonksiyonel koruyucusu olarak hareket eder. Vitamin E antioksidan, serbest radikal fagositeri ve hücre zarlarının dengeleyicisi olarak etkilidir.

Bir çok arastirmanin gösterdiği gibi proteolitik enzimlerin bakteriyel enfeksiyöz hastaliklara karsi çok katli etkisi vardir. Lokal savunma mekanizmalarını harekete geçirirler ve irini, viskoz eksudatlari -en önemlisi fibrini- ve nekrotik dokulari bertaraf ederler. Proteolitik enzimler, antibiyotiklerin yangılı dokuya geçişini arttırır. Yapilan in vitro ve in vivo çalışmalarda, bir çok patojenik mikroorganizma için proteolitik enzimlerin bakterilerin virulans faktörleri üzerinde etkili olduklari gösterilmiştir. Kanda bulunan inhibitörlerin varlığı ve preparattaki çok düşük konsantrasyonlara bağlı olarak lokal, parenteral, enteral veya oral uygulamalarda proteolitik enzimler canlı dokuya hücum etmez. Teorik olarak enzimlerin % 40'inin emildiği kabul edilir. Eliminasyon yarı-ömrü akciger dokusunda 2.35 saat, kanda 3.77 saat ve karaciğerde 0.33 saat olarak bulunmuştur. Emilen proteolitik enzimler AAT ve 2-makroglobulin ile ilişkide bulunur ve antiproteinaz enzim kompleksi oluşturur. Bu kompleksler oldukça çabuk elimine olur ve mononükleer fagositik sistem hücrelerince indirgenir.

ENDİKASYONLAR
Ineklerde; süt salgısında enfeksiyöz olmayan bozuklukların tedavisinde; stenozis (kanalların daralmasi) vakalarında, nedbe dokusu oluşumlarında veya antibiyograma göre seçilmiş antibiyotiklerle beraber akut, kronik ve subklinik mastitislerin tedavisinde kullanılır.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU
Veteriner hekim tarafindan baska sekilde tavsiye edilmediği takdirde; ineklere meme-içi yolla 12 saat ara ile 1-3 uygulama yapilir. Meme içindeki süt tamamen boşaltıldıktan sonra meme ve meme baslari uygun bir meme antiseptiği ile temizlenir. Her hasta meme lobuna meme kanali vasıtasıyla bir adet Masti Veyxym Meme Içi Merhem uygulanir.

ÖZEL KLİNİK BİLGİLER VE HEDEF TÜRLER İÇİN ÖZEL UYARILAR
Memelerinde hastalik olan hayvanların sütleri tüketilmemelidir ! Lezzet değişikliği olabileceğinden Masti Veyxym Meme Içi Merhem uygulanmis ineklerden ilk 2 sağımda sağılan süt dogal peynir ve benzerlerinin yapımında kullanılmamalıdır.

Gebelikte kullanım: Gebelik döneminde kullanılabilir.

İSTENMEYEN ETKİLER
Enzim içeren preparatlar bazi vakalarda (özellikle enjekte edilir veya meme-içi uygulanirlarsa) sisliklerin olusmasina yol açabilirler. Bunlar zararsizdir ve dokunun asiri tepki göstermesi olarak kabul edilmelidirler. Herhangi bir komplikasyon olmadan ortadan kalkarlar.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ
Bilinen herhangi bir geçimsizligi yoktur.

GIDALARDA İLAÇ KALINTI UYARILAR
İlaç kalıntı arınma süresi (İ.K.A.S.): Et ve süt için ( 0 ) gündür.

KONTRENDİKASYONLAR
Bileşimindeki maddelerden herhangi birine duyarlı olanlarda kullanılmamalıdır.

GENEL UYARILAR
Kullanmadan önce ve beklenmeyen bir etki görüldüğünde veteriner hekime danışınız. Çocukların ulaşamayacağı yerde bulundurunuz.

MUHAFAZA ŞARTLARI VE RAF ÖMRÜ
25°C'de serin, kuru bir yerde saklayınız. Raf ömrü üretim tarihinden itibaren orijinal ambalajında 2 yıldır.

TİCARİ ŞEKLİ
Karton kutuda 10 adet 10 g'lık beyaz renkli polietilen enjektörler içinde satışa sunulmuştur.

SATIŞ YERİ VE ŞARTLARI
Veteriner hekim reçetesi ile veteriner muayenehanelerinde ve eczanelerde satılır (VHR).
Linkback: http://www.gencveteriner.com/index.php?PHPSESSID=84639150d7b3b22913faf94d0db79db3&topic=3606.0
by@tar


 

Facebook Sayfamız

Profil

 
 
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

En Popüler Bölümler

Yeni Üyelerimiz

Forum İstatistikleri

 • stats Toplam Üye: 11382
 • stats Toplam İleti: 14670
 • stats Toplam Konu: 3944
 • stats Toplam Kategori: 6
 • stats Toplam Bölüm: 181
 • stats En Çok Çevrimiçi: 943