GençVeteriner | Veteriner Hekimlik ve Evcil Hayvan Portalı
Veteriner Hekim ve Evcil Hayvan Platformu

Veteriner Sağlık Teknisyeni

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı duygumoon

• Acemi Üye
  • *
    • Teşekkür: 6
Veteriner Sağlık Teknisyeni;

İlköğretimin 8. sınıfında yapılan o.k.s sınavı ile öğrenci kabül eden Veteriner Sağlık Meslek Lisesinden 4 yıllık temel eğitimle mezun olanlar bu unvanı alırlar. Okullarda Anatomi,Parazitoloji,Doğum Bilgisi,İç Hastalıklar,Dış Hastalıklar,Mikrobiyoloji,Gıda Teknolojisi,Fizyoloji,Sun'i Tohumlama derslerini ve değişik kültür dersleri alırlar.Bu okullardan mezun olanlar çoğunlukla Tarım ve Köyişleri Bakanlığında yardımcı sağlık personeli olarak hayvan sağlığı görevini üstlenirler.Özel Kuruluşlarda,Hayvan Hastanelerinde ve Veteriner Kliniklerinde de çalışırlar.Hayvan sağlık memuru olarakta anılırlar.Konya Veteriner Sağlık Meslek Lisesi 1967 yılından beri eğtim ve öğretim hayatına devam etmektedir.ülkemizde 4 adet veteriner sağlık meslek lisesi mevcuttur.Bu liseler daha önceleri T.K.İ bakanlığına bağlıydı,2005 yılında M.E.B'e bağlanmıştır.

"http://tr.wikipedia.org/wiki/Veteriner_Sa%C4%9Fl%C4%B1k_Teknisyeni"'dan alındı.

Linkback: http://www.gencveteriner.com/index.php?PHPSESSID=8df9946be09440b2c01fd0b17b32402b&topic=1013.0
LIGHT OF HEAVEN

Çevrimdışı duygumoon

• Acemi Üye
  • *
    • Teşekkür: 6
TANIM

Evcil, küçük ve büyükbaş hayvanların sağlığının korunması, hastalıkların teşhisi ve tedavisinde veteriner hekim nezaretinde koruyucu sağlık hizmeti veren kişidir.

GÖREVLER

Bağlı bulunduğu bölgelerde veteriner hekim kontrolünde hastalık taramaları yapar, Hayvanlara koruyucu aşılar yapar (şap, şarbon, kuduz gibi), Hastalık çıkan yerlerde sağlık tedbirleri alır, Hasta hayvanların ayrılmasını ve buna ilişkin bürokratik işlemleri yürütür, Hayvan ıslahında (tabi ve yapay tohumlamada) görev alır.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

Enjektör, termometre, aşılar, dezenfektanlar, pamuk, alkol vb.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Veteriner sağlık teknisyeni olmak isteyenlerin; Biyoloji ve kimyaya ilgi duyan, Hayvanlarla ilgilenmekten hoşlanan, Görme, işitme duyuları ile el ve ayakları sağlam, Sabırlı ve düzenli, Sorumluluk sahibi kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Meslek mensupları, daha çok açık havada, ahırlarda çiftliklerde, kirli, ıslak, gübre kokulu ve tozlu ortamlarda çalışırlar. Hayvan sahipleri ve veteriner hekimle iletişimde bulunurlar.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Eğitimini tamamlayanlar, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nın çeşitli birimlerinde çalışmaya başlarlar.
Meslek mensupları, hayvan yetiştirilen bütün çiftliklerde çalışma olanağına sahip olmakla birlikte, özel çiftliklerden pek fazla teknisyen talebi olmamaktadır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı Tarım Meslek Liselerinin “Veteriner Sağlık” bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Eğitim kurumuna girebilmek için;İlköğretim okulu mezunu öğrencilerin, Milli Eğitim Bakanlığı’nca yapılan Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’na katılıp, bu sınavda başarılı olmaları ile aşağıdaki şartlara sahip öğrenciler mesleğin eğitimine başlayabilirler.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Eğitim süresi 4 yıl olup genel kültür dersleri ve meslek dersleri birlikte verilmektedir.

MESLEKTE İLERLEME

İdari kadrolara yükselebilirler, Veteriner Sağlık Meslek liselerinin; Hayvan Sağlığı ve Veteriner Sağlık Teknisyenliği bölümlerinden mezun olanlar istedikleri takdirde, Hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı, Laborant ve veteriner sağlık (açıköğretim) ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler

BENZER MESLEKLER:

Veteriner hekim.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Eğitim süresince herhangi bir ücret söz konusu değildir. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nda işe başlayanlar asgari ücretin iki katı kadar ücret alırlar. Ayrıca yaptıkları aşı ve tohumlamadan yasal olarak belli bir ücret alırlar.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.
LIGHT OF HEAVEN

Çevrimdışı SIPAtuLa

• Acemi Üye
  • *
    • Teşekkür: 3