GençVeteriner | Veteriner Hekimlik ve Evcil Hayvan Portalı
Veteriner Hekim ve Evcil Hayvan Platformu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı zefircan

• Üye
  • *
    • Teşekkür: 0
  • Sınıf: Mezun
  • Üniversite: İstanbul
İyi geceler,

Benim şöyle birkaç sorunum var biri oldukça acil. Çok sayıda sokak kedisi bakıyorum, bunların hepsi iki anneden. Anneleri geçtiğimiz hafta kısırlaştırttım, bir tanesi birkaç gün sonra gitti, ardından diğeri de. Bu annelerden biri evvelki gün ağlayarak apartmana girdi, aşırı zayıf ve güçten düşmüştü. Yemek verdim ama kustu, sabah ölecek gibi bir haldeydi kliniğe götürdüm Kansızlık teşhisi koyuldu, uzun süreçli bir penisilin sınıfından antibiyotik, Hepargrizovim ve ve kontil verildi. Dehidrasyon için serum takılmadı ama kedide inanılmaz bir sıvı kaybı var. Şu an durumu iyi değil, ağızdan sıvı takviyesi yapıyorum ancak bunun yeterli olmadığını tahmin ediyorum, vücut ısısı çok hızlı şekilde düşüyor, ısıtıyorum. Ne yapabilirim?

Diğer sorum, bu annelerin 12 yavrusu vardı toplam. Şu an hasta olan beş yavrusunu aşağı yukarı 1,5 aylıkken bahçeme taşıdı gayet bakımlı ve sağlıklıydılar(bunlara grup 1 diyeceğim). Diğer kedinin 7 yavrusu olmuştu ve ikinci haftadan sonra kendi bakmadığı için ben baktım, gelişmediler(bunlara da grup 2 diyeceğim). Bu on iki yavrudan önce grup2'den belediye hekiminin "doğumsal anomali ishaline patates ver" dediği 1 ay 5 günlük yavrunun ölümüyle bir süreç başladı. grup2'den beş, gayet sağlıklı beslenen grup1'den iki yavru bazıları kusma ve hızlıca ölüm, bazıları belirti göstermeden öldü. Şu an elimde beş yavru kaldı, sağlıklı görünüyorlar; beslenmelerinde bir sorun yok. Onlar için ne yapabilirim?

Not: Şu an hasta olan kedinin daha evvelki üç doğumundan evde bakıldıkları ve temiz bakıldıkları halde sadece üç yavru kurtuldu, diğerleri uzun süreler klinikte gençlik hastalığından dolayı tedavi gördü. Anneyi tetkik ettirdim sağlıklı çıktı. ardından dört ve beşinci doğumlarını yaptı, dördüncü doğumdan yavruları 5,5 aylık, üstte bahsettiğim yavruları da beşinci doğumu. Yine üstte grup 2 diye bahsettiğim yavruların annesi yine aynı kandan geliyor, bu annenin 3. doğumundan ve iki hafta gençlik hastalığı tedavisi gördü küçükken(çok karışık oldu biliyorum, kusura bakmayın)

Üçüncü sorum: Bu iki anne kedinin daha evvelki doğumlarından elimde 5,5 aylık 7 yavru var. Bunlardan üç tanesi zatürre olmuştu ve uzun süre klinikte tedavi oldular. Ancak şu an bazılarında abdominal solunuma kadar ilerlememiş olsa da öksürükler mevcut, daha fazla ilerlemeden ne yapabilirim?

Ve son sorum(lütfen kusura bakmayın benim evim hayvan dolu) Geçen hafta Sirkeci parkında yavru bir tavşan buldum, elinde bir sakatlığı var. Ancak gözünde konjuktivit gibi duran ancak herhangi bir akıntı olmayan şişme ve kızarıklık mevcut. İlk etapta Kemicetine kullandım ancak geçmedi, bugün veteriner hekime sordum "göz kesesi çevresinde bir beze vardır onu patlatın" dedi ama öyle şey yok. Akıntı yok, göz sadece şişkin, bu içten bir enfeksiyondan kaynaklanabilir mi, ne yapabilirim?

Şimdiden teşekkür ediyorum, sevgiler...
Linkback: http://www.gencveteriner.com/index.php?PHPSESSID=9f992db3cc16c6445d1fdcdd4af74c1c&topic=5343.0

Çevrimdışı eXcaLibuN

• Administrator
  • Fanatik Üye
  • *
    • Teşekkür: 1600
  • Veteriner Hekimlerin Dünyası
  • Üniversite: Yüzüncü Yıl
mrblar. sitemize hoşgeldiniz. sorularınıza tek tek cevap vermeye çalışayım.

mutlaka serum takılmalı ve sadece bir sefer yeterli gelmeyebilir 2-3 gün devam etme gereği duyulabilir bu tedavi süresinde muayene sonucu devam edilir veya edilmez.

grup 1 ve grup 2 ye vitamin takvisyesi, paraziter mücadele ve mutlak surette aşılara başlamalısınız.

öncelikle muayene edilmesi şart akciğer enfeksiyonu olduğu yüksek ihtimal tabi ki ama bazı abdominal solunumlar sindirim enfeksiyonlarından dolayı da olabilir ama ben sizi amoklavin önebilirim.

şişkinlik varsa kese olduğunu bende düşünüyorum göz içine doğru olduğu için belli olmayabilir. şişkinlikler çok komplekstir ne olduğunu bilmek için içerik almak şart apse mi ödem mi hematom mu göz hastalıklardan biri mi dermal bir hastalık mı vs. kısacasuı muayene edip teşhis etmek lazım. eğer ki bir ilaç önermemi istiyorsanız neo-kort göz damlası kullanabilirsiniz. apse tarzında bir şişkinlik ise penisilin veya türevlerine başlamak gerekir. muayene etmeden bu konuda fazla da yardımcı olmak doğru olmaz.

geçmiş olsun.
Beşeri hekimlik insan içinse Veteriner Hekimlik insanlık içindir.
Denilebilir ki insan hekimliği veteriner' in yanında okyanusa karşı iç deniz gibidir... 'İsmet İnönü - 1943'
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.
Kör bir kurşun kalem dahi, keskin bir hafızadan daha iyidir.

https://vetrehberi.com

Çevrimdışı zefircan

• Üye
  • *
Alıntı yapılan:  link=topic=5343.msg10886#msg10886 date=
mrblar. sitemize hoşgeldiniz. sorularınıza tek tek cevap vermeye çalışayım.

mutlaka serum takılmalı ve sadece bir sefer yeterli gelmeyebilir 2-3 gün devam etme gereği duyulabilir bu tedavi süresinde muayene sonucu devam edilir veya edilmez.

grup 1 ve grup 2 ye vitamin takvisyesi, paraziter mücadele ve mutlak surette aşılara başlamalısınız.

öncelikle muayene edilmesi şart akciğer enfeksiyonu olduğu yüksek ihtimal tabi ki ama bazı abdominal solunumlar sindirim enfeksiyonlarından dolayı da olabilir ama ben sizi amoklavin önebilirim.

şişkinlik varsa kese olduğunu bende düşünüyorum göz içine doğru olduğu için belli olmayabilir. şişkinlikler çok komplekstir ne olduğunu bilmek için içerik almak şart apse mi ödem mi hematom mu göz hastalıklardan biri mi dermal bir hastalık mı vs. kısacasuı muayene edip teşhis etmek lazım. eğer ki bir ilaç önermemi istiyorsanız neo-kort göz damlası kullanabilirsiniz. apse tarzında bir şişkinlik ise penisilin veya türevlerine başlamak gerekir. muayene etmeden bu konuda fazla da yardımcı olmak doğru olmaz.

geçmiş olsun.

Çoook teşekkür ediyorum hocam, önerilerinizi hemen uygulayacağım,

Sevgiler

Çevrimdışı zefircan

• Üye
  • *
Hocam tekrar merhabalar öncelikle cevabınız için tekrar teşekkür ediyorum, son durumla ilgili bilgi vermek ve bir görüşünüzü daha almak isterim,

Klinikten geldim, maalesef götürmeden evvel kedi ağırlaştı kliniğe götürdüğümde hekim Hepargrizovim iğnesini yaptı ancak dünkü iğnenin fayda sağlamadığını, kedideki kansızlığın azalacağına arttığını, aşırı miktardaki kansızlığı nedeniyle damar yolu açılamayacağını ifade etti ve deri altından dört enjeksiyon + ağızdan bir doz izotonik serum verdi. Ancak her an ölebileceğini, yaşarsa yarın yine iğne için götürmemi ve bu arada ısıtmam gerektiğini; bu durumda daha fazlasının yapılamayacağını da iletti. "Şu an asıl sorunu dehidrasyonu değil, damarlarında kan yok" dedi ve zaten dün de bugün de derisini ve ağzını açıp gösterdi, beyaza yakın bir renk. Şu an kedi koma durumunda sanıyorum, tepki vermiyor sadece göz bebekleri ışığa tepki veriyor.
Ağızdan su vermeye de çekiniyorum, kusuyor daha fazla sıvı kaybına sebep oluyorum. Sizin öneriniz nedir hocam, yapılacak başka bir şey var mıdır yoksa bekleyeyim mi?

(affınıza sığınarak) bir sorum daha var, Amoklavin sipariş verdim bir adet 625mg 14'lük, bir adet 1000mg 14'lük tablet. Bunların hangisini ne dozda vereyim, özellikle bir kedimde günde 10-15 arası öksürük oluyor, diğerlerinde ise maksimum 4-5. Hepsinin yemeklerine her gün sabah biyoteknik multivitamin, akşam biyoteknik D-Vitamini takviyesi yapıyorum. Ekonomik ve orta sınıf ıslak ve kuru mama, bazen de havuç, patates ve et haşlaması yediriyorum. Haftada bir veya iki kez kuru mamalarına süt+ bir yumurta katıyorum. (Bebek kedilere haşlanmış yumurta yediriyorum) Bu perhizi onaylıyor musunuz ve bu beslenme düzenine göre, 5,5 aylık öksüren kedilerim için hangi dozu önerirsiniz? Günde 10-15 öksürük olan yavruda duruş bozukluğu, göz+burun salgısı, oynamasında ve nefes alışında herhangi bir sorun yok, düzenli gıdasını alıyor; kontrol ediyorum ancak daha öncekiler de böyle başlayıp aniden çöktüler.

(Tavşanı telaşe arasında kliniğe götürmeyi unuttuğumdan yarın bakılmasını sağlayacağım)

Vallahi hakkınızı nasıl öderim bilmiyorum, teşekkürler...

Çevrimdışı eXcaLibuN

• Administrator
  • Fanatik Üye
  • *
damarlar o denli çekilmişse belirli aralıklarla deri altı serum verilmesi gerekiyor. yalnız anlatmanıza bakılaraktan gerçekten durum çok kötü sizi de fazla ümitlendirmek doğru olmaz :(

1000mg çok ağır olabilir. kiloyu da net bilmediğim için ortalama dersek 625 likten 12 saatte bir 4/1 oranında bölüp verebilirsiniz. en az 5 gün devam edin.
Denilebilir ki insan hekimliği veteriner' in yanında okyanusa karşı iç deniz gibidir... 'İsmet İnönü - 1943'

Çevrimdışı zefircan

• Üye
  • *
Cok sag olun hocam, gercekten inanilmaz yardiminiz oldu, herkes adina tekrar tekrar tesekkur ederim, ilgilendiniz, cevapsiz birakmadiniz. Bu arada dun aksam saat 20.30 gibi anne kediyi kaybettik. Yavru iki kilo civarinda, dediginiz gibi 625mg'lik tableti dorde bolup verecegim.

Sevgiler...

Çevrimdışı eXcaLibuN

• Administrator
  • Fanatik Üye
  • *
yardımcı olduysak ne mutlu bize :)
işin doğrusu bu yazınızdan sonra bende pek ihtimal vermedim ama canı veren Allah alanda. Önemli olan biz elimizden geleni yapmaktır.