GençVeteriner | Veteriner Hekimlik ve Evcil Hayvan Portalı
Veteriner Hekim ve Evcil Hayvan Platformu

Lütfen acil yardım. Muhabbet kuşum çok hasta

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kaan Arslan

• Üye
  • *
    • Teşekkür: 0
Muhabbet kuşum bir süredir nezle, soğuk algınlığı geçiriyor. Sanırım biraz ilerlemiş bir aşamada müdahale ettim.Veteriner Baytrill %5 ve Catasol vitamin verdi. Baytrili vitaminle birlikte 12 gün kullandım ama iyileşme olmadı. Daha sonra da bir Petshopa götürdüm oradaki kişi de hastalığın ciğerlerine indiğini söyledi ve Sera Bronchipur verdi. Bunu da 1 aydır kullanıyorum; 1-2 cm. yüksekliğindeki suyuna 16 damla koyuyorum, ek olarak Catosal vitamini de ağızdan bir iki damla olacak şekilde veriyorum, kuşumda iyileşme görüldü ancak yine de tam olarak geçmedi.
Yemek yemesi, canlılığı çok çok iyi olmasa da fena değil. Çabuk yoruluyor ama. Uçtuğunda, heyecanlandığında da öksürüyor gibi sesler çıkarıyor. Hırıltı ve iniltiler çıkarıyor bilhassa da uyurken çok yoğun oluyor, adeta düdük gibi ötüyor ve zaman zaman gagasını açık tutuyor. Burun delikleri de tıkalı sanırım. Ne yapabilirim başka acaba? Sıcak ortamda tutuyorum. Suyunu hergün en az bir kez bazen iki kez değiştiriyorum, temizliğine özen gösteriyorum. Ama bir türlü iyileşmiyor. Hastalığın başlangıcı 2 aya yaklaştı.

Bir de %5'lik Baytrill kanatlılarda kullanılmaz diyen arkadaşlar var. Doğru mu acaba bu? Kuşumda etkili olmamasının sebebi bu olabilir mi? %2,5 Baytril kullanmam gerekiyormuş öyle mi gerçekten ?
Linkback: http://www.gencveteriner.com/index.php?PHPSESSID=adabb1c3662ac4fad36f5ebb0f648545&topic=5561.0
« Son Düzenleme: 15 Mart 2015, 05:36:59 Gönderen: Kaan Arslan »

Çevrimdışı eXcaLibuN

• Administrator
  • Fanatik Üye
  • *
    • Teşekkür: 1600
  • Veteriner Hekimlerin Dünyası
  • Sınıf: Mezun
  • Üniversite: Yüzüncü Yıl
yaşını yazmamışsınız!
ciğerlerde kalıcı bir enfeksiyon söz konusu olabilir bu yüzden antibiyotik etkili olmayabilir. catasol yeterli bir vitamin değildir içersinde bir vitamin bir de mineral vardır. benim size önerim vitaform alıp bir hafta kullanmanızdır.

baytiril konusuna gelince %5 lik ile %2,5 luk arasında yoğunluk farkı vardır hekim arkadaşımız onun dozunu ayarlayıp size vermiştir onun için delinenlere kulak asmayın geçmiş olsun..
Beşeri hekimlik insan içinse Veteriner Hekimlik insanlık içindir.
Denilebilir ki insan hekimliği veteriner' in yanında okyanusa karşı iç deniz gibidir... 'İsmet İnönü - 1943'
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.
Kör bir kurşun kalem dahi, keskin bir hafızadan daha iyidir.

https://vetrehberi.com

Çevrimdışı Kaan Arslan

• Üye
  • *
Cevabınız için çok teşekkür ederim.
Kuşum şu an 3 aylık oldu. 35 günlük iken almıştım, yaklaşık 2 aydır ne yaptıysam toparlanamadı. Yem haricinde brokoli, ıspanak, kıvırcık salata, dereotu ve havucu seviyor bunları da veriyorum.
Götürdüğüm veterinerin tutumu maalesef çok lakayt idi; kuşuma tedavileri gözden çıkarmış bir üslupla tarif etti. Neyseki 2 gündür biraz toparlandı. Ama hırıltılı nefes alması devam ediyor. Bugün %2.5luk Bayrille başlayacağım. Dediğiniz gibi Vitaform da veririm.

Çevrimdışı eXcaLibuN

• Administrator
  • Fanatik Üye
  • *
geçmiş olsun. baytril ile vitaform u beraber kullanın sonuç alacağımızı düşünüyorum bizi de bilgilendirirsiniz.
Denilebilir ki insan hekimliği veteriner' in yanında okyanusa karşı iç deniz gibidir... 'İsmet İnönü - 1943'

Çevrimdışı Kaan Arslan

• Üye
  • *
Çok teşekkür ederim. Bilgi vereceğim. İyi çalışmalar.

Çevrimdışı Kaan Arslan

• Üye
  • *
eXcaLibuN hocam

Kuşuma Baytril 2.5 uk tedavisini Catosal vitaminle (başka vitamin bulamadım buradaki petshoplarda) birlikte 5 gün süresince yaptım. Bittikten sonra 1 hafta kadar hiçbir şey vermedim. Fakat yeni bir sorun başgösterdi şimdi de. Siz daha iyi bilirsiniz ama sanırım antibiyotik dolayısıyla bu sefer de ishal oldu ve popo çevresindeki tüyler açıldı. Tıksırma gibi sesler de çıkarıyor, bünyesi yeniden zayıfladı galiba. Bu arada sadece yem vermeye başladım, sebze vermeyi kestim. Ne yapmalıyım :(

Çevrimdışı eXcaLibuN

• Administrator
  • Fanatik Üye
  • *
vitaform kullandınız mı?

Çevrimdışı Kaan Arslan

• Üye
  • *
Vitaform üretilmiyormuş artık, o yüzden Catosal kullandım. Ama bugün Vita-Fit buldum aldım. Bir de elimde ishal için Sera Dirapur W var. Bunları kullanayım mı?
Suluğuna koyacağım oranları nasıl olsun? Bir de ikisini aynı anda suyuna karıştırsam olur mu ayrı ayrı mı kullanmak gerekir acaba, ilaç etkileşimleri açısından ?

Çevrimdışı eXcaLibuN

• Administrator
  • Fanatik Üye
  • *
vita-fit kullanabilirsiniz ama bu sadece vitamin antibiyotik olarak vitaform yoksa neo-teramycn alıp kullanın diğer ilacı bilmiyorum onun için birşey diyemiyecem..

Çevrimdışı Kaan Arslan

• Üye
  • *