GençVeteriner | Veteriner Hekimlik ve Evcil Hayvan Portalı
Veteriner Hekim ve Evcil Hayvan Platformu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dj_shark

• Üye
  • *
    • Teşekkür: 0
Merhaba,
Fransız bulldog köpeğim var köpeğim su içerken bir süre sonra sendelemeye başlıyor korkuyor yuvasına kaçıyor ve çoğu zaman tıkanıyor bayılıyor burnundan su, köpük çıkıyor. Olduğu yerde ters dönüyor sonra alıyorum burnunu temizliyorum sonra nefes alıyor. Ağzını balık gibi açıp kapatıyor bu esnada nefes alabilmek için. Sadece su içerken ve mamayı çok hızlı şekilde yiyince bunlar oluyor. Sizce sebebi ne olabilir. Köpeğimin burnu suratına yapışık basık burunlu. Sorduğum veterinerler nefes almayı unutuyor su içerken diyorlar ama çok az da içirsem aynı şeyi yaşıyor köpeğim yardımcı olabilir misiniz ? Ne yapmalıyım ?
Linkback: http://www.gencveteriner.com/index.php?PHPSESSID=b58a822363b4b60092f50a596cbedb59&topic=5564.0

Çevrimdışı eXcaLibuN

• Administrator
  • Fanatik Üye
  • *
    • Teşekkür: 1600
  • Veteriner Hekimlerin Dünyası
  • Sınıf: Mezun
  • Üniversite: Yüzüncü Yıl
merhaba
anlattığınız semptomlar kuduzu anımsatıyor ama hekim arkadaşlar zaten muayene etmişler onun için bu durum söz konusu değil. Denilen durum da olabilir çünkü sadece su içerken oluyor. köpeğinizin yaşı nedir?
Beşeri hekimlik insan içinse Veteriner Hekimlik insanlık içindir.
Denilebilir ki insan hekimliği veteriner' in yanında okyanusa karşı iç deniz gibidir... 'İsmet İnönü - 1943'
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.
Kör bir kurşun kalem dahi, keskin bir hafızadan daha iyidir.

https://vetrehberi.com

Çevrimdışı dj_shark

• Üye
  • *
Hocam köpek daha 3 aylık 2 aylıkken aldık evden dışarı çıkmadı. Geldiğinden beri böyle köpek mesela şunu gözlemledim köpek yemek yiyince veya oyundan sonra su içince oluyor bu durum yani köpek biraz efor sarf edince oluyor. Diğer kardeşlerine göre daha ufak minyatür biraz köpeğimiz. Suratı çok basık burnu basık. Suyu içiyor 15-20 saniye kadar sonra bırakıyor içmeyi şöyle bir etrafına bakıyor hafif bir panik - korku başlıyor sonra yuvasına kaçıyor korkudan burnundan çıkarıyor suyu köpük şeklinde biraz bekleyince düşüyor yere debeleniyor ama nefes alamıyor balık gibi ağzını açıp kapatıyor burnundan köpüğü silince kendine geliyor. Gırtlakta bişey var sanki tıkalı gibi böyle. Bazen sümkürüyor bir kaç kere atıyor köpüğü problem yok. Yorulduğu zaman su içince tekrar ediyor bu durumu. Veteriner nefes almayı unutuyordur dedi bilmiyorum düzelecek mi bu durum. Sadece bizim kontrolümüzde içiyor artık suyu önüne koyup bırakmıyoruz başındayız ama nereye kadar bilmiyorum çaresiziz. Tekrar eklemek istiyorum bu fransız bulldog un suratını biliyorsunuz çok basık ve bizimki extradan minyatür. Kardeşlerinin hemen hemen yarısı boyutlarında. Yemek yemesinde problem yok çok canlı köpek hiperaktif görünüşte hiç bir sağlık problemi yok. Ne yapmalıyız röntgen falan mı çektirmeliyiz bilmiyorum.

Çevrimdışı eXcaLibuN

• Administrator
  • Fanatik Üye
  • *
şimdi durum biraz daha farklı tabi ki sizinde en son dediğiniz gibi rötgenle bakıp gırtlak ve aşağı bölgelerde herhangi bir sıkıntı var mı ona bakmak lazım ama şunu da belirteyim ki o bölgelerde herhangi bir sıkıntı olsa mutlaka mama yerken de aynı sorunu çekiyor olması lazım solunum borusunda ki kapakçıktan ötürü birşey olabilir iyice bir muayene edip net görmek lazım. Şahsi düşüncem doğumdan kalan bir anamoli var gibi geliyor bana bunun ilacı da zaman ve destekleyici tedavi yine de dediğim gibi mutlaka kesin net bir muayene sonrasında tedaviye yön vermek lazım.
Denilebilir ki insan hekimliği veteriner' in yanında okyanusa karşı iç deniz gibidir... 'İsmet İnönü - 1943'

Çevrimdışı dj_shark

• Üye
  • *
Aşısını vurdurmaya gidince çektirelim o zaman röntgen bir baktıralım sitenizde vardı damak yırtığı gibi bir hastalık ondan şüpheleniyorum acaba damaktan burnuna mı kaçıyor diye

Çevrimdışı eXcaLibuN

• Administrator
  • Fanatik Üye
  • *
olabilir bakmak lazım :)

Çevrimdışı dj_shark

• Üye
  • *
Hocam köpeğim şu an 5.5 aylık bayılma demeyelim de düşme huyu artık yok denecek kadar az. Olay artık şöyle gelişiyor. Köpeğim ben farkında olmadan özellikle gidiyor kakasını yapıyor ve kakasını yiyor. Daha sonra masumlaşıyor ve uzanıyor bir yere artık o kakaya vücutta ne yapıyorsa bir süre sonra sprey gibi burnundan püskürtüyor ağzından çıkıyor kaka sıvı bir şekilde. Sonra korkuyor ağlamaya başlıyor bazen sendeleyip düşüyor ters dönüyor debelenip kalkıyor. Hani bazen 3-4 tane arka arkaya efes extra içeriz aç karnına sonra bir anda tuvalete koşup kusarız ya ağzımızdan burnumuzdan fışkırır her şey işte öyle fışkırtıyor.
Bunun daha masumane olanını bazen dışarda çok yürüdüğü ve eve gelince suya abandığı zaman yapıyor salya şeklinde burnundan ve ağzından salıyor korkuyor vs...
Veteriner hekime danıştım kakaya karabiber serp dedi ben de serptim ama nafile illa ki bir yolunu bulup yiyor kakayı canı istediği zaman.
Herşeyi geçtim bundaki bu sorunu da anlamak istiyorum ileride röntgen çektiricem nerde tıkanıklık varsa ettiricem ameliyatı açtırıcam ya yoksa deliricem hayvan nefes alamıyor hele ki kakayı yedimi tamam. Surat basık boyut küçük fare gibi doğumsal anomalileri vardır diye düşünüyorum. Kesin bir  hastaneye götürücem şu büyüme evresini tamamlasın diye bekliyorum. Bu sürede ne yapabilirim bilmiyorum çok zeki bir köpek ama nasıl eğitmeliyim bu kaka konusunda onu da bilmiyorum.

Çevrimdışı eXcaLibuN

• Administrator
  • Fanatik Üye
  • *
valla işiniz çok zor buradan da size net birşey demek çok mümkün gibi değil ama mutlaka köpeğinizin sevmediği birşey vardır kakasının üzerine onu atıp veya her zaman peşinde gezemezsiniz ama gördüğünüz zaman kakasını yemesini hem engelleyip hemde ceza vermelisiniz ki onu tekar yapmamalı bu şekilde ceza engelleme birkaç sefer yaparsanız bırakacağını düşünüyorum.