GençVeteriner | Veteriner Hekimlik ve Evcil Hayvan Portalı
Veteriner Hekim ve Evcil Hayvan Platformu

Muhabbet kuşumun yardımınıza ihtiyacı var. Lütfen bakar mısınız ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı furkanustunbas

• Üye
  • *
    • Teşekkür: 0
Çok caresiz bir durumdayken googleda yaptığım araştırmada bu siteyi buldum. Eskişehirde yaşıyorum ve orada kuşlar konusunda uzman bir veteriner kliniği maalesef bulamadım. Çok önemli bir sorunu  size danısmak istiyorum. Benim muhabbet kuşum bundan bir ay önce kursak iltihabına yakalandı.  Veteriner hekimi "neoprim" adlı ilacı verdi. Fakat ilacın dozunu "çay kaşıgının ucuyla yarım çay bardagı suya atın" şeklinde belirtti ve biz doğru dozu bulmakta zorlandık, bu arada kuşum geceleri kramp-spazm benzeri durumlar geçirerek  kafesinde çırpınmaya tünekten düşmeye başladı. İlacın yan etkilerini okuduğumda denge sorunlarına yol açtığı yazıyordu. İlacın dozunh ayarlayana kadar hayvan her gece tüneğinden aynı şekilde düştü özellikle sol ayağı tutmaz oldu bir süre için. 15-20 dakika sonraysa hep kendine geldi. Ayaklarını kullanmaya başladı. Daha sonra ilacın dozunu azalttık ce nöbetler durdu. Fakat ilacı bırakmamızın üzerinden 10 günden fazla süre geçmişken bir gece yine aynı durum başgösterdi. Bu seferki biraz daha uzun sürdü ayaklarını uzun süre toplayamadı. Veteriner hekimine gittik ve dodex adlı b12 ilacı ile bir b1 b6 vitamini karışımı verdi.  Kuşum üç gün boyunca düzelme belirtileri gösterdi. Dün sabah aon günlerdeki  en iyi durumundaydı hatta.  Sol ayağını oldukça iyi şekilde kullanmaya başlamıştı fakat ilerleyen saatlerde  yine sol ayağı güç kaybetti ve gece hiç kullanmamaya başladı. Şu anda da sol ayağı yine zayıf. Yem yemesinde, su içmesinde bir sorun yok, hatta sevdiği şarkılara öterek eşlik etmeye bile devam ediyor ama sol ayağı çok zayıf. Uyguladıgımız b vitamini tedavisi doğru mu ? Yoksa başka bir tedavi mi denenmeli. Yardımcı olursanız gerçekten beni çok mutlu edeceksiniz. Çok çaresizim.
Linkback: http://www.gencveteriner.com/index.php?PHPSESSID=b718e79615b3781fa81f59f3df986d79&topic=5629.0

Çevrimdışı eXcaLibuN

• Administrator
  • Fanatik Üye
  • *
    • Teşekkür: 1600
  • Veteriner Hekimlerin Dünyası
  • Sınıf: Mezun
  • Üniversite: Yüzüncü Yıl
b komplek durumu tabi ki doğru benım önerim bir müddet daha kullanmaya devam etmeniz ama bunun yanında bir antibyotikte kullanmanızı tavsiye ederim özellikle baytril olabilir geçmiş olsun
Beşeri hekimlik insan içinse Veteriner Hekimlik insanlık içindir.
Denilebilir ki insan hekimliği veteriner' in yanında okyanusa karşı iç deniz gibidir... 'İsmet İnönü - 1943'
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.
Kör bir kurşun kalem dahi, keskin bir hafızadan daha iyidir.

https://vetrehberi.com