GençVeteriner | Veteriner Hekimlik ve Evcil Hayvan Portalı
Veteriner Hekim ve Evcil Hayvan Platformu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı vetmelih

• Tecrübeli Üye
  • *
    • Teşekkür: 62
Kanlı İshal

Bu hastalığa tavukların bağırsaklarında yaşayan bir parazit sebep olur. Genç hayvanlar hastalıktan daha çok etkilenir.

Hastalığa yakalanan hayvanlar solgun ve halsizdir. Tüyleri kabarır, ishal görülür. Dışkıları kanlıdır. Hastalık kümese girince hızla yayılır. Ve çok sayıda hayvanın ölümüne sebep olur.

Hastalığa yol açan parazitin yumurtaları dışkı ile kümese yayılır. Gözle görülmeyecek kadar küçük olan bu yumurtalar yemlere de bulaşır. Bu yumurtaları yiyen tavuklar hastalığa yakalanır.Hastalığın olduğu kümese giren insanların ayakkabılarına ve elbiselerine bulaşan yumurtalar kolayca diğer kümeslere taşınır.

Tavukların altına serilen altlığın ıslak olması ve kümeste çok sayıda tavuk bulunması hastalığın ortaya çıkmasını ve yayılmasını kolaylaştırır. Bu yüzden altlığı sürekli kuru tutmak ve kümeste olması gerekenden fazla tavuk bulundurmamak gerekir.

Kanlı ishalin ortaya çıkmasını engelleyecek ilaçlar vardır. Bu ilaçlar düzenli olarak kullanılır ve diğer hususlara dikkat edilirse hastalığın ortaya çıkması engellenebilir. Yine de hastalık görülürse bu sefer tedavi amacıyla ilaç kullanılır.

Linkback: http://www.gencveteriner.com/index.php?PHPSESSID=cd963eda07cce74f8a856c8b4fb7959f&topic=1936.0
“Çünkü bir tecrübe etsen senin aklın da yatar,
Bize insan hekiminden daha lazım baytar'' M.Akif Ersoy

Çevrimdışı ahmet7106

• Üye
  • *
    • Teşekkür: 0
  • Veteriner Hekimlerin Dünyası
peki hindilerde tedavi amaçlı hangi ilaçları önerirsiniz

Çevrimdışı aydogan03

• Üye
  • *
hangi parazittir bu? adı ne? biolojik siklusu ne? ya inanki yazılanları okudukca veteriner hekimlikle ilgili bir sitedemiyim değilmiyim anlam veremez oluyorum!!!

Çevrimdışı vtr_boncuk

• Üye
  • *
  • Veteriner Hekimlerin Dünyası
aydoğan03 'e katılıyorum çok yüzeysel bilgiler hatta genel kültür düzeyi... neticede veteriner hekimlerin toplandığı bir site daha çok bilgi doldu olsa daha iyi olur eski yazıların güncellenmesinde fayda olduğunu düşünüyorum...

Çevrimdışı Ahmet10

• Veteriner Hekimi.
  • Acemi Üye
  • *
    • Teşekkür: 5
  • Sınıf: Mezun
  • Üniversite: Yüzüncü Yıl
daha detaylı bilgileride bırakın veteriner hekimler bilsin ögrenciler çok merak ediyorsa araştırıp bulurlar kitaplardan :)
hiçbirşey sonsuz degildir özellikle zaman..

Çevrimdışı aydogan03

• Üye
  • *
boyle paylasımların oldugu platformda merak edip öğrenme amacı olan ınsanın ne işi var. bence böyle bilgileri paylaşmanın bı amacı yok bos kalsın daha ıyı. biraz kalite şart bu anlattıgının daha fazlasını tavugu bu hastalıktan ölen birisi çok rahat size anlatır. EEE o zaman hekımlık nerde kaldı. Parazit öldürüyomuş... tilki boğdu diyenmi var . :)

Çevrimdışı v_tec

• Üye
  • *
    • Teşekkür: 1
  • Sınıf: Mezun
  • Üniversite: Yüzüncü Yıl
koksidiyoz dan şüpheleniyorsanız eğer.
kanatlı sürülerine verebileceğiniz güzel bir ilaç AMPROMED  olabilir.
çok kullandım ve iyi sonuçlar aldım.
tavuk ve hindide kullanılabilir.
5 gün kullanıcaksanız  ve içme suyunun yarısına.
1 litre olarak satılmaktadır.

ÇAMLI YEM AR-GE
Sertan ERTAN