GençVeteriner | Veteriner Hekimlik ve Evcil Hayvan Portalı
Veteriner Hekim ve Evcil Hayvan Platformu

muhabbet kuşumda solunum yolu sorunu - acil

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yedinumara

• Üye
  • *
    • Teşekkür: 0
  • Veteriner Hekimlerin Dünyası
muhabbet kuşu besliyorum uzun zamandır. ama hiç benzer bir sorunla karşılaşmamıştım.
şöyle ki; yaklaşık 3-4 yaşında diye tahmin ettiğim bir muhabbet kuşu var ve nefes alırken inleme sesi ve kuyruk titremesi görülüyor. bir süredir zayıfladığını farkettim. burun akıntısı filan yok. parazitlerden şüphe ettim tüylerde de bir cansızlık söz konusuydu ama gözle görülür bir parazit olmadığından parazit için aldığım AVİ-MEC isimli ilacıda kullanamadım..
AVİ-SOL ve AVİ-ASTIM gibi ilaçlar kullandım. aviastımı antibiyotik olduğundan süre sınırlı diyerek 7 gün sonunda kestim. Ama çaresizlik sonucu 3 gün sonra tekrar başladım. şimdi gidip BAYTRİL 2,5 ilaç aldım. Ama aviastıma devam ettiğimden vermeye çekiniyorum. sanırım aviastımı kesmeliyim zaten yeterli gelmediği gözle görülüyor.

astım hastası muhabbet kuşlarında nefes darlığının ve kuyruk titremesinin yanında yutkunma ve yutkunmayla ilgili garip hareketler izleniyormuş. şuan benim muhabbet kuşumda yutkunma ile ilgili bir sıkıntı görülmüyor. astım olup olmadığıyla ilgili şüphelerim var..

veteriner hekime götürmek istiyorum ama nasıl iştir bilmiyorum altı yüzbin nüfuslu ilçede(ankara/sincan) bir tane veteriner kliniği yok. en yakın veterinere iki otobüs değiştirerek gitmem gerekiyor ve muhabbet kuşu bunu kaldıramaz, özel aracımda yok ne yazık ki :(

sizce ne yapmalıyım?
Linkback: http://www.gencveteriner.com/index.php?PHPSESSID=e6fd5494ba44fe3257c2fa370b7f9595&topic=3503.0
« Son Düzenleme: 03 Ekim 2011, 11:51:08 Gönderen: yedinumara »

Çevrimdışı eXcaLibuN

• Administrator
  • Fanatik Üye
  • *
    • Teşekkür: 1600
  • Sınıf: Mezun
  • Üniversite: Yüzüncü Yıl
baytril ile avisola devam edin...dozlarını biraz artırarak verin...yani şu anlık zaten yapılacak durumu yapıyorsunuz inş iyileşir geçmiş olsun....
Beşeri hekimlik insan içinse Veteriner Hekimlik insanlık içindir.
Denilebilir ki insan hekimliği veteriner' in yanında okyanusa karşı iç deniz gibidir... 'İsmet İnönü - 1943'
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.
Kör bir kurşun kalem dahi, keskin bir hafızadan daha iyidir.

https://vetrehberi.com

Çevrimdışı yedinumara

• Üye
  • *
    • Teşekkür: 0
cevap ve iyi dilekleriniz için teşekkür ediyorum. son bir soru; avisol ve avi-vit var.. avi-Vit daha etkili deniyor ama avi-vit reçetesinde ilaç değildir yazıyor. avisolde böyle bir yazı yok. sizce yine söylediğiniz avisol kullanmam mı daha etkili olur acaba?

elimde sera bronchipur W ilacı da var bu arada.. muhabbet kuşumu korumak için ne gerekiyorsa aldım.
« Son Düzenleme: 03 Ekim 2011, 18:13:36 Gönderen: yedinumara »

Çevrimdışı eXcaLibuN

• Administrator
  • Fanatik Üye
  • *
    • Teşekkür: 1600
  • Sınıf: Mezun
  • Üniversite: Yüzüncü Yıl
avivit ilaç değil zaten vitamin içeriyor..vitamini de kuşunuzun bağışıklık sistemini destek olması için önerdim..sera bronchipur W bitkisel ilacınıda kullanabilirsiniz sizin tercihiniz :)...inş iyileşir..
Beşeri hekimlik insan içinse Veteriner Hekimlik insanlık içindir.
Denilebilir ki insan hekimliği veteriner' in yanında okyanusa karşı iç deniz gibidir... 'İsmet İnönü - 1943'
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.
Kör bir kurşun kalem dahi, keskin bir hafızadan daha iyidir.

https://vetrehberi.com