Hoşgeldin, Ziyaretçi!!
Bizi Takip Edin... Facebook twitter google youtube blogger rssDUYURULAR!!!

Gencveteriner.com artık VetRehberi.Com İsmi altında yayın yapmaya başlamıştır. Tüm üyelerimize duyrulur.


Veteriner Hekimlere Sorun bölümü kapatıldı. Sorularınızı yeni sitemizin Soru-Cevap bölümünde sorabilirsiniz.Anlayışınız ve Gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler...


KÖPEK AŞI TAKVİMİ

GençVeteriner | Veteriner Hekimlik ve Evcil Hayvan Portalı/KÖPEK AŞI TAKVİMİ => Köpek Aşı Takvimi Özellikle ilk defa hayvan besleyeceklerin aklına en çok takılan sorular aşılarla ilgilidir. Fiyatları, ne zaman yapılmaları gerektiği, içerikleri her zaman merak edilir ve çoğunlukla bilinmez. Yavru kedi veya köpeğin sağlıklı

Gönderen Konu: KÖPEK AŞI TAKVİMİ  (Okunma sayısı 13648 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı babakartal9951

 • *
 • Avatar Yok
 • Üye ID: 2490
 • İleti: 35
 • Nerden: hollanda
 • Teşekkür: 4
KÖPEK AŞI TAKVİMİ
« : 04 Nisan 2010, 00:01:02 »
Köpek Aşı Takvimi
Özellikle ilk defa hayvan besleyeceklerin aklına en çok takılan sorular aşılarla ilgilidir. Fiyatları, ne zaman yapılmaları gerektiği, içerikleri her zaman merak edilir ve çoğunlukla bilinmez. Yavru kedi veya köpeğin sağlıklı olabilmesi için en az 45 gün annelerinden süt emmeleri gerekmektedir, yani aşılanma genellikle yavru eve alındıktan sonra sahibin gözetiminizde başlar. Ev hayvanlarının aynı insanlarda olduğu gibi yavruyken bünyeleri çok hassastır. Aşılar sağlıklı hayvanlara uygulanmalıdır, paraziti olan ya da parazit tedavisi yapılmamış hayvanlara asla aşı uygulanmamalıdır. Aşılanan hayvanlar aşı öncesi ve sonrası 2 gün boyunca yıkanmamalılardır.Yavrular aşıları bitene kadar asla evden dışarı çıkmamalıdır. Aşı takvimi veterinere göre değişebilir ama örnek olarak fiyat ve sıra bazında şöyle gitmelidir.
Köpeklerde Aşılama
Yaş   Aşı   Ücret
6 hafta   Parazit tedavisi   Her 10 kilo için 5-10 ytl arası
7 hafta   Corona Aşısı   15-25 ytl arası
8 hafta   Karma Aşı I (DHPPI+L)   20-35 ytl arası
9 hafta   Bronchine Aşısı   20-35 ytl arası
11 hafta   Corona Aşısı   15-25 ytl arası
12 hafta   Karma Aşı II   20-35 ytl arası
13 hafta   Kuduz Aşısı   15-35 ytl arası
14 hafta   Bronchine Aşısı II   20-35 ytl arası
15 hafta   Lyme Aşısı   40-60 ytl arası
16 hafta   Karma Aşı III*   20-35 ytl arası
17 hafta   Lyme Aşısı II   40-60 ytl arası
1 yaş   Karma Aşı
Kuduz Aşısı   35-70 ytl arası
her 2/3 ayda bir   İç ve Dış parazit Tedavisi   Her 10 kilo için 5-10 ytl arası
*Karma aşısının üçüncü tekrarı çoğu zaman yapılmasa da özellikle hassas safkan ırklarda uygulanır.
Köpek Aşıları
Karma Aşı (DHPPI+L)
Karma aşı DP, DHPPI, DHPPI+L ve CPV/CV gibi değişik formlardadır. Aşılardaki harfler koruduğu hastalıkları anlatır. Yavru aşılandıktan sonra her sene tekrarının yapılması gerekmektedir.

Karma Aşı nelere karşı korur?
Gençlik Hastalığı (Distemper)
Solunum sistemine, sindirim sistemine ve sinir sistemine saldıran bulaşıcı bir viral hastalıktır. Kuduz hariç köpeklerde görülen viral hastalıklarda en yüksek ölüm oranına sahip olandır. Hastalık genellikle 3-6 ay arası daha yoğun olmak üzeri 3-12 ay arası köpeklerde görülür. Halsizlik ve ve yüksek ateş ile başlar. Kuluçka süresi 7-14 gün arasıdır. Genç köpeklerde görülme olasılığı yüksek olsa da aşılanmamış her yaşta köpekde görülebilir.
Köpek Karaciğer Hastalığı (Enfeksiyöz Canine Hepatitis)
En başta karaciğer olmak üzere sindirim sistemi, solunum sistemi ve sinir sistemini etkileyen bu hastalık. Köpek Adenovirusu tip-1 tarafından oluşturulur. Ateş, kanama ve pıhtılaşma bozuklukları ile kendini gösterir. Bulaşıcı ve ölümcül viral bir hastalıktır.
Leptospirosiz
Bu hastalık hızlı bir şekilde gelişebildiği gibi kronik olarak da seyredebilir. Bakteriyerl bir hastalıktır. Kanlı ishal, sarılık ve böbrek bozukluğu oluşturur. Bulaşıcıdır, erken tehşis ve tedavi çok önemlidir aksi halde ölümcüldür.
Kanlı İshal Hastalığı (Parvoviral Enteritis)
Hızlı gelişir. Kendini halsizlik, kusma, ishal ve dışkıda kan görülmesiyle belli eder. Ani ölümlere neden olur. Yavru köpeklerde kalp yetmezliğine gençlerde ise kanamalı mide ve bağırsak rahatsızlıklarına neden olur.
Parainfluenza
Köpeklerin toplu bulunduğu ortamlarda sıkla görülen ve çıkan üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olan bir hastalıktır. Kuru ve inatçı bir öksürük ile kendini belli eder.
Bronchine aşısı neye karşı korur?
Köpek Boğmacası (Kennel Cough)
Aşı köpek boğmacası (Kennel Cough) hastalığına karşı yapılır. Bakteriyel, bulaşıcı bir hastalıktır. Her yaştaki köpekde görülebilir, üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olur. Bu hastalığa yakalanan köpekde kronik öksürük görülür. Yavru köpeklerde ölümcül olabilir. Yaşlı köpeklerde ise kronik bronşit olarak çıkar ortaya. Köpeklerin toplu olduğu yerlerde hızla yayıldığı gözlemlenmiştir. Yavru aşılandıktan sonra her sene tekrarı yapılması gerekmektedir.
Corona Aşısı (Coronaviral Enteritis)
Corona aşısı neye karşı korur?
Hastalık kendini halsizlik, iştahsızlık, kanlı ishal, kusma ve depresyonla (beyinde bozukluklar oluşturarak) gösterir. Kanlı ishal hastalığına çok benzer. Köpeğin parvo virüsüne direncini düşürür, bulaşıcıdır.

Kuduz Aşısı
Kuduz aşısı neye karşı korur?
Kuduz (zoonoz)
Kuduz hızlı gelişen, bilinç kaybı, salya akıntısı, yutkuma güçlüğü ve çeşitli felçlerle kendini gösteren bir hastalıktır. Ölümle sonuçlanan viral bir hastalıktır. Merkezi sinir sistemine saldırır. İnsan dahil tüm sıcakkanlı hayvanlarda görülebilir. Hastalık sağlıklı bir hayvanın hasta bir hayvan tarafından ısırılmasıyla ve salyasında bulunan kuduz virüsünü açık yaraya geçirmesiyle ortaya çıkar. Virüs salyaya zaman zaman geldiği için ısırılan her hayvan kudurmaz. Kuduzun tedavisi yoktur ve aşılama tek koruyucu önlemdir. Yavru köpeklerde 3 aylık olmadan önce uygulanmamalı ve her sene tekrarı yapılmalıdır.
Lyme Aşısı
Lyme aşısı neye karşı korur?
Lyme (zoonoz)
Borrelia burgdorferi isimli bakteriden oluşur. Lyme hastalığı zoonoz bir hastalıktır yani insanlara da bulaşabilir. Lxodes cinsi kenler aracılığıyla yayılır. Hasta kenelerin köpeği ve insanı ısırmasıyla bulaşır. Direkt olarak hayvandan hayvana geçiş olmaz.

Linkback: http://www.gencveteriner.com/kopek-asi-takvimi-t2764.0.html

*

Çevrimdışı ulus01

 • *
 • Avatar Yok
 • Üye ID: 2550
 • İleti: 1
 • Nerden:
 • Teşekkür: 0
Ynt: KÖPEK AŞI TAKVİMİ
« Yanıtla #1 : 25 Nisan 2010, 13:18:07 »
çok sağolun ya bayağı yararlı bilgi.... paylaşımınız için saygılar.Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter
 


KÖPEK AŞI TAKVİMİ Konusuna Ait Benzer Konular

Makale;AŞI Kedi-Köpekte AŞILAMA TAKVİMİ
KEDİ VE KÖPEKLERDE AŞILAMANIN ÖNEMİYavrular süt emme döneminde hastalıklara karşı doğal olarak korunurlar.Bu korunma anne sütünd... Devamı...

Gösterim: 6245 - Yanıt: 2 - Başlatan:i.serdar sayar
KEDİ AŞI TAKVİMİ
Kedi Aşı TakvimiÖzellikle ilk defa hayvan besleyeceklerin aklına en çok takılan sorular aşılarla ilgilidir. Fiyatları, ne zaman ... Devamı...

Gösterim: 9383 - Yanıt: 1 - Başlatan:babakartal9951
hasta köpek
ftp://   sokak ta yaşayan 10 yaşında kısırlaştırılmış bir kızım var .bugünlerde durgun ve halsiz olması dikkatimi çekti. semek i... Devamı...

Gösterim: 3225 - Yanıt: 1 - Başlatan:rayiha
Köpek Testisinde Sinek Larvası
Köpek Testisinde Sinek Larvası Devamı...

Gösterim: 2624 - Yanıt: 0 - Başlatan:eXcaLibuN
Köpek Anatomisi Video
Köpek Anatomisi Devamı...

Gösterim: 2444 - Yanıt: 0 - Başlatan:eXcaLibuN

Facebook Sayfamız

Profil

 
 
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

En Popüler Bölümler

Yeni Üyelerimiz

Forum İstatistikleri

 • stats Toplam Üye: 11289
 • stats Toplam İleti: 14561
 • stats Toplam Konu: 3944
 • stats Toplam Kategori: 6
 • stats Toplam Bölüm: 181
 • stats En Çok Çevrimiçi: 943