Hoşgeldin, Ziyaretçi!!
Bizi Takip Edin... Facebook twitter google youtube blogger rssDUYURULAR!!!

Gencveteriner.com artık VetRehberi.Com İsmi altında yayın yapmaya başlamıştır. Tüm üyelerimize duyrulur.


Veteriner Hekimlere Sorun bölümü kapatıldı. Sorularınızı yeni sitemizin Soru-Cevap bölümünde sorabilirsiniz.Anlayışınız ve Gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler...


Kucuk Kahverengi Yarasa veya Sican Kulakli Yarasa-Myotis

GençVeteriner | Veteriner Hekimlik ve Evcil Hayvan Portalı/Kucuk Kahverengi Yarasa veya Sican Kulakli Yarasa-Myotis => Küçük kahverengi yarasa», Kuzey Amerika'nın en sık görülen yarasasıdır. O kıtada uçar halde gördüğünüz yarasanın bu tür olması ihtimali "kuvvetlidir. Bn hayvan güneyde Meksika'ya kadar inen kuzeyde de ağaçların son bulduğu yerlere kadar

Gönderen Konu: Kucuk Kahverengi Yarasa veya Sican Kulakli Yarasa-Myotis  (Okunma sayısı 3409 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı eXcaLibuN

 • *
 • Vet.Hek.Dursunali Şimşek
 • avatar
 • Üye ID: 1
 • İleti: 4726
 • Nerden: Samsun/Bafra
 • Cinsiyet: Bay
 • Teşekkür: 1579
 • Sınıf: Mezun
 • Üniversite: Yüzüncü Yıl


Küçük kahverengi yarasa», Kuzey Amerika'nın en sık görülen yarasasıdır. O kıtada uçar halde gördüğünüz yarasanın bu tür olması ihtimali "kuvvetlidir. Bn hayvan güneyde Meksika'ya kadar inen kuzeyde de ağaçların son bulduğu yerlere kadar uzanan bölgelerde yaşar.
Fakat küçük kahverengi yarasaların hep birbirinin eşi olduklarım ve hepsinin Kuzey Amerika'da yaşadığım sanmayın. Farklı seksen türe dünyanın hemen her yerinde rastlıyabilîrsiniz. Bazıları ufaktır: Uzunlukları beş santim kadar, kulakları daha da ufaktır. Bunlar başlarıyla ortalama aynı uzunlukta, yani orta büyüklükte kulakları olan koyu kahverengi, zarif hayvancıklardır. Vücutlarının, kulaklarla ayakların dışındaki kısımları kürkle kaplıdır. Güney Asya ile Güney Pasifik Adaları'nda daha iri birkaç tür bulunur. Bazıları turuncu veya kızüımsı renkte olup siyah kanatları vardır.
Küçük kahverengi yarasa, ufaklığına rağmen birçok kimseleri korkutmuştur. Buna da sebep, evlerin etrafından eksik olmamasıdır. Bir köy yolunda birdenbire başınızın üzerinde uçmaya başlıyan yarasa büyük bir ihtimalle bu cinstir. Bu takdirde telaşlanmanız için sebep yoktur. Çünkü yarasa peşinizi kovalayan sivrisenekleri yakalıyordur. Son derece arkadaş canlısı bir hayvandır, insanlardan da korkmaz.
Vakit kavramı kuvvetlidir: Küçük kahverengi yarasa, bazan köydeki bir evin saçak aralarına tüner. Mahzenler, ağaç kovukları, kayaların arası ve yarıklar da tünek olarak seçtiği yerler arasındadır. Bazan otuz veya daha fazlası ufacık bir yarığın içine süzülüp geceyi orada geçirebilirler.
Güneş battıktan hemen sonra dışarı üşüşmeye başlarlar. Bütün sürünün kanatlanması otuz, kırk dakika kadar sürebilirse de, vakitlerini hiç şaşmazlar.
Fakat küçük kahverengi yarasalar'm sabahleyin tüneklerine çekilme zamanları aynı derecede belli değildir. Bazısı güneş ortalığı adamakıllı aydınlatmcaya kadar ortalıkta kalır. Yerlerini çok iyi bilirler. İşaretlenen bazı yarasalar 100 küsur kilometrelik mesafeden altı günde tüneklerine dönmüşlerdir. 200 kilometreye yakın uzaklıkta salıverilen başkaları da zamanla yerlerine dönmeyi bilmişlerdir.
Bir türlü doymaz: Bu yaratığın muazzam bir iştahı vardır. Tüneğini terketmesinin üzerinden bir saat geçmeden ağırlığının dörtte biri kadar böcek yemiş bulunur. Bütün gece boyunca yediği böceklerin miktarı ise  ağırlığının  yansı kadardır.
Küçük kahverengi yarasa yemeğini uçarken yer.
Bazı bölgelerdeki yarasalar muazzam miktarda böceği imha ederler.Mesela Birleşik Amerikanın New Mexico eyaletindeki Carlsband mağaralarında bulunan milyonlarca yarasa bir gecede tonlarca böceği  yerler. Bu yarasaların «guano» denilen pisliği de mükemmel bir gübre vazifesi görür.
Uykusu hafiftir: Küçük kahverengi yarasa ortalama olarak hayatının yansına yakınını bir mağaranın tavanına asılı olarak geçirir. Kış uykusuna yatan hayvanlardandır. Isı +4 dereceye düşünce, derhal uyuşur kalır. Uykusu fazla derin değildir. Yarasa beşer dakikalık aralarla nefes alır verir. Yarasa kolonilerinin bazan kış mevsiminde yer değiştirdiği görülür.
Çiftleşme ve annelik: Bu yarasanın çiftleşme mevsimi umumiyetle sonbahar sonlarıdır. Dişiler bir defada bir tek yavru doğururlar ve yavru ilkahtan sonra öyle çabuk dünyaya gelmez. Hamile yarasanın kış uykusu esnasında embriyonun gelişmesi tamamiyle durur. Dişi, mayıs veya haziran ayında uyandıktan sonra yavru da dünyaya gelir. Annesinin üçte biri büyüklüğünde çıplak ve kör bir mahluktur.
Anne, yavrusuna çok bağlıdır ve ona baktığı kısa süre zarfında ondan şefkatini hiç esirgemez. Fakat iki haftada yavru, yetişkin halinin yarısı kadar büyümüş olacağından, annesi onu tünekte bırakır. Küçük yarasa üç haftahk olunca uçmayı ve kendi kendini beslemeyi öğrenir.
Küçük kahverengi yarasa'nm umumiyetle az düşmanı vardır, olanlarla da başa çıkmayı başarır. Bu hayvan ortalama olarak on veya on iki yaşma kadar yaşıyabilir.
»Büyük kahverengi yarasa» (Eptesicus)nın âdetleri de aşağı yukarı küçüğünki gibidir. Sadece küçük kahverengi yarasa'ya göre büyük olan bu yarasa çok titiz bir mahlûktur. Karnı doyduktan sonra, vaktinin büyük bir kısmını kürkünü temizleyip taramakla geçirir.
Linkback: http://www.gencveteriner.com/kucuk-kahverengi-yarasa-veya-sican-kulakli-yarasamyotis-t2206.0.html
Beşeri hekimlik insan içinse Veteriner Hekimlik insanlık içindir.
Denilebilir ki insan hekimliği veteriner' in yanında okyanusa karşı iç deniz gibidir... 'İsmet İnönü - 1943'
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.
Kör bir kurşun kalem dahi, keskin bir hafızadan daha iyidir.

https://vetrehberi.com


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter
 


Kucuk Kahverengi Yarasa veya Sican Kulakli Yarasa-Myotis Konusuna Ait Benzer Konular

Hayalet veya Beyaz Yarasa-Diclidurus
Tropikal Amerika'da Guatemala ile Brezilya'nın arasındaki bölgelerde palmiye ile şeker kamışı yapraklarının arasında tünemiş vaz... Devamı...

Gösterim: 4164 - Yanıt: 0 - Başlatan:eXcaLibuN
Buldok Yarasa - Noctilio
Buldok yarasa», aynı zamanda böcekçil olmasına rağmen, balık yiyen yarasa olarak daha iyi tanınır. Tropikal Amerika ile Batı Hin... Devamı...

Gösterim: 3117 - Yanıt: 0 - Başlatan:eXcaLibuN
Kelebege Benezeyen Yarasa
Adi yarasaların  gayet enteresan üyeleri vardır. Bunlardan bilhassa,kanatlarının üzerinde zarif desenler olan biçimli vücutlu «k... Devamı...

Gösterim: 3139 - Yanıt: 0 - Başlatan:eXcaLibuN
Uzun Kulakli Yarasa-Plecotus
Avrupa ile Kuzey Afrika'nın bir hayvanıdır. Bunun kulaklarına büyük kelimesi az gelir. Yumuşak bir kürkle kaplı 5 santim uzunluğ... Devamı...

Gösterim: 3555 - Yanıt: 0 - Başlatan:eXcaLibuN
Kuzeyin Buyuk Yarasasi veya Kir Yarasa-Lasiurus cinerea
Amerika'nın kuzey enlemlerinin en büyük yarasasıdır. Oradaki dağlarda yapraklarını dökmiyen ağaçların arasında yaşar.«Kır yarasa... Devamı...

Gösterim: 3048 - Yanıt: 0 - Başlatan:eXcaLibuN

Facebook Sayfamız

Profil

 
 
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

En Popüler Bölümler

Yeni Üyelerimiz

Forum İstatistikleri

 • stats Toplam Üye: 11334
 • stats Toplam İleti: 14605
 • stats Toplam Konu: 3944
 • stats Toplam Kategori: 6
 • stats Toplam Bölüm: 181
 • stats En Çok Çevrimiçi: 943