Hoşgeldin, Ziyaretçi!!
Bizi Takip Edin... Facebook twitter google youtube blogger rssDUYURULAR!!!

Gencveteriner.com artık VetRehberi.Com İsmi altında yayın yapmaya başlamıştır. Tüm üyelerimize duyrulur.


Veteriner Hekimlere Sorun bölümü kapatıldı. Sorularınızı yeni sitemizin Soru-Cevap bölümünde sorabilirsiniz.Anlayışınız ve Gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler...


Ornitorenk

GençVeteriner | Veteriner Hekimlik ve Evcil Hayvan Portalı/Ornitorenk => Bazı yerlerde «ördek gagalı platipüs» adıyla da anılan ornitorenk (Ornithorhynchus), ekidne'den, de garip bir yumurtlayan memelidir, ismindende anlaşıldığına göre, ornitorenk'in, solucan peşinde çamurları karıştırmaya yarayan bir ördek gagası

Gönderen Konu: Ornitorenk  (Okunma sayısı 5761 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı eXcaLibuN

 • *
 • Vet.Hek.Dursunali Şimşek
 • avatar
 • Üye ID: 1
 • İleti: 4726
 • Nerden: Samsun/Bafra
 • Cinsiyet: Bay
 • Teşekkür: 1575
 • Sınıf: Mezun
 • Üniversite: Yüzüncü Yıl
Ornitorenk
« : 09 Mayıs 2009, 08:17:14 »Bazı yerlerde «ördek gagalı platipüs» adıyla da anılan ornitorenk (Ornithorhynchus), ekidne'den, de garip bir yumurtlayan memelidir, ismindende anlaşıldığına göre, ornitorenk'in, solucan peşinde çamurları karıştırmaya yarayan bir ördek gagası vardır. Fakat bu gaga ördeğinki gibi sert ve boynuzumsu olacak yerde, yumuşak ve derimsidir ve hassas sinirlerle örülüdür.
Ornitorenk, sudan nefret eden ekidne'nin aksine, usta bir yüzücü ve dalgıçtır. Vücudu da bu çeşit hareketlere son derece elverişlidir. Grimsi kahverengi kürkü su samurununki gibi kalın ve sık, kuyruğu kunduzunki gibi yassı, fakat aynı zamanda sıkı kürklüdür. Bu hayvanın parmak araları da zarlıdır ve asıl ön ayakları suda dümen vazifesi görür.


Anne ornitorenk ile yavruları:
 Ornitorenk yılda bir kere  yavrular. Doğum yaklaşırken, dişi, bir nehir kıyısında kendine bir çukur kazar. Buası, suyun altında bir tünel ağzı, ayrıca bir hava borusu olan geniş bir oda olur. Bu oda tamamlanınca, hayvan bunun içini ağaç yaprakları ve didiklenmiş otlarla döşer. Yumurtlama zamanını beklerken hiç bir erkeğin inine girmesine müsaade  etmez.
Nihayet çiftleşmesinden on beş gün sonra yumurtalarını yumurtlar.Yumurtalar ekseriya iki tane yumuşak kabuklu, aşağı yukarı güvercin yumurtası büyüklüğünde, fakat daha yuvarlaktır. Geniş yuvanın yaprakların içinde kaybolmaları ihtimalini önlemek için birbirlerine yapışık haldedirler. Tesadüf bu ya, yumurtalar üç tane olursa, bu defa üçgen şeklinde birbirlerine yapışık olurlar.
Yeni anne, kuluçka zamanında tıpkı dişi kuş gibi kuruntuludur. Tünel ağzını 15-20 santim toprakla tıkayarak kendini yeraltı ininde hapseder. Yumurtalarının üzerinde kuş gibi kuluçkaya oturacağına, yahut da onları ekidne gibi bir kesenin içinde taşıyacağına, bağrına basar ve topaç olur. Kuluçka devresi dokuz, on gün sürer.
Bebek ornitorenkler önceleri tüysüz, kör ve tamamiyle âcizdirler. Aid ne. ornitorenk, anne ekidne gibi onları  başsız  memelerinin   salgıladığı sütle besler. Yavruların gelişmesi ilk birkaç hafta  süresince  son derece ağırdır. İki aylık  olunca, vücutları kısa ve yumuşak kıllarla kaplanır, fakat bu devrede de ısınmak için annelerine muhtaçtırlar ve gözleri de
henüz açılmamıştır. Yavrular ancak dört aylık olunca görmeye başlarlar. Tıpkı yavru köpekler gibi oynak olan sevimli hayvanlardır.
Erkekle dişi çiftleşme zamanında dahi birbirlerine sevgi göstermezler. Fakat arkadaşlıktan hoşlanırlar. Çiftleşme mevsimi sona erdikten sonra ornitorenk'ler, büyükçe ve in şeklinde bir yuvada erkek, dişi bir arada yaşarlar.

Tehlikeli erkek:

Ornitorenk'lerin erkeği tehlikeli bir hayvan saydır. Art ayağındaki içi oyuk diken keskin olduktan başka tabanında zehirli bir bez taşır. Bu tertip aşağı yukarı zehirli bir yılanın dişine benzer. Dikenler erkek ornitorenk'in biricik savunma mekanizmasıdır. Hayvan bunu gayet ustalıklı kullanmakta ve bir vuruşta sonuna kadar saplamaktadır. Meydana gelen yara çok zaman ciddî sonuçlara yol açar.
Bu ördek suratlı gülünç yaratıklar büyük olmazlar. Yetişkin erkekler, kuyruk dahil 60 santim uzunluğundadır. Dişiler daha da ufaktır. Ornitorenk'ler Avustralya ile Tasmanya' da yaşarlar.
Linkback: http://www.gencveteriner.com/ornitorenk-t2307.0.html
Beşeri hekimlik insan içinse Veteriner Hekimlik insanlık içindir.
Denilebilir ki insan hekimliği veteriner' in yanında okyanusa karşı iç deniz gibidir... 'İsmet İnönü - 1943'
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.
Kör bir kurşun kalem dahi, keskin bir hafızadan daha iyidir.

https://vetrehberi.com


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter
 

Facebook Sayfamız

Profil

 
 
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

En Popüler Bölümler

Yeni Üyelerimiz

Forum İstatistikleri

 • stats Toplam Üye: 11319
 • stats Toplam İleti: 14594
 • stats Toplam Konu: 3944
 • stats Toplam Kategori: 6
 • stats Toplam Bölüm: 181
 • stats En Çok Çevrimiçi: 943