GençVeteriner | Veteriner Hekimlik ve Evcil Hayvan Portalı
Veteriner Hekim ve Evcil Hayvan Platformu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bilal

• Üye
  • *
    • Teşekkür: 0
sorularıma vermiş olduğunuz cevaplar için saolun birkaç sorum daha var cevaplarsanız sevinirim .
1.broylerlerimde turuncu renkli ishal var fakat hayvanların  durumu iyi yani halsizlik filan yok diğer kö tavuklarından bulaştığını tahmin ediyorum birde yanlarına bir çift brahma koydum tavuğu yeşil ishal oldu ve öldü yeni bir tavuk daha aldım oda yeşil ishal oldu halsiz tedaviye başladım enrofloksasin kullanıyorum etkisini artırmak için aynı an da kullanabileceğim bir antibiyotik var mı? birde broylerler turuncu ishal (ben koksidiyozis diye tahmin ediyorum) olduğu halde yanlarına bıraktığım brahmalar yeşil ishal oluyo acaba bi sekonder enfeksiyon olabilirmi (broylerler kuluçkahanede aşılanıyo brahmalar ise yerli üretim )

Linkback: http://www.gencveteriner.com/index.php?PHPSESSID=be9aa9a15617cc9d250c344d6f9932df&topic=2822.0

Çevrimdışı eXcaLibuN

• Administrator
  • Fanatik Üye
  • *
    • Teşekkür: 1600
  • Veteriner Hekimlerin Dünyası
  • Sınıf: Mezun
  • Üniversite: Yüzüncü Yıl
turuncu ishal diyorsunuz muhtemel renk kırmızı ise koksidiyozistir enrofloksasin yanında sülfometazin ilaç ismi olarak atavetrin gibi ilaçlar kullanabilirsin sülfonomidde olabilir...

sekonder enfeksiyon olacağini düşünmüyorum (ama olabilirde),
brahmaların aşılarını mutlaka yapın..
köy tavuklarından da hastalık geçebilir onun için mutlak sürette uızak tutmanız gerekıyor..

tavukçuluk sektorunde olan işletmeler
son derece itina ila yapılan dezenfeksiyon şarttır.
aşıların hepsını mutlak sürette yapılmalı ve gunlerı geçirilmemelidir.
Beşeri hekimlik insan içinse Veteriner Hekimlik insanlık içindir.
Denilebilir ki insan hekimliği veteriner' in yanında okyanusa karşı iç deniz gibidir... 'İsmet İnönü - 1943'
Bilgi, paylaşıldıkça çoğalır.
Kör bir kurşun kalem dahi, keskin bir hafızadan daha iyidir.

https://vetrehberi.com